de bouw van het Gemeenschapshuis, dat door de bewoners zelf zal worden gebouwd, evenals de nog te bouwen barakken. Het aantal bewoners loopt van 150 in 1934 op tot circa 300 in 1939. In 1941 wordt het Werk dorp door de Duitsers ontruimd. Alsdan wor den de barakken achter het Gemeenschaps huis afgebroken. De halfronde structuur van het terrein is herkenbaar gebleven en heeft met de begrenzende loofbomen cultuurhis torische waarde. Het gemeenschapsgebouw werd (moge lijk) ontworpen door architect Klein van de Directie Wieringermeer in samenwerking met architect Paul Bromberg en in 1939 nog gedeeltelijk aangepast. Het gebouw heeft het uiterlijk van een standaard Wieringermeer- boerderij. Vooral uit historisch en architecto nisch oogpunt terecht een Rijksmonument. De Rooms-katholieke kerk van Wieringerwerf In 1939 wordt begonnen met de bouw van deze kerk. Na vertraging door het winter weer en het begin van de oorlog wordt de kerk afgebouwd en op 11 augustus 1940 ingewijd. Het gebouw is een ontwerp van de Amsterdamse architect H.M.Martens en werd gebouwd in opdracht van de R.K. Zuiderzeestichting. De kerk is stilis tisch verwant aan de architectuur van de Delftse School. Na de inundatie wordt de kerk hersteld en aan de achterzijde een priesterkoor toegevoegd. De toren is op getrokken in breuksteen, die voorheen de Zuiderzeedijk (Koggenzeedijk) versterkte. Dit markante kerkgebouw is van algemeen belang wegens cultuur- en architectuurhis torische waarde. Domeinkantoor te Wieringerwerf In 1941 wordt begonnen met de bouw van het Domeinkantoor aan het Ir. Smeding- plein te Wieringerwerf en in september 1942 schijnt het officieel in gebruik genomen te zijn hoewel rentmeester Ovinge al vanaf De boerderij a/d Molenweg 27 3 januari kantoor houdt te Wieringerwerf. Hoe het ook zij: het in de trant van het Tra ditionalisme opgetrokken kantoor, met toe passingvan gestileerde neo-barokke details staat nog steeds monumentaal te wezen aan het Smedingplein. Opvallend zijn de kelders in het gebouw die iets boven het maaiveld uitsteken. Links aan de voorkant bevindt zich een uitbouw, die van onder naar boven doorloopt. Er is veel siersmeedwerk gebruikt, o.a. op de zolder rond de schoor steen en bij de hoofdingang (trap en luifel). Aan de achterkant van het trappenhuis be vindt zich een groot venster bezet met glas- in-lood met een voorstelling die verwijst naar de polder. Het gebouw heeft de inunda tie vrijwel ongeschonden overleefd. In 1994 is aan de linkerzijde een recreatie- en ont vangstruimte aangebouwd, die inmiddels is afgebroken. Het is een Rijksmonument, alleen al omdat het een markant voorbeeld is van overheidsarchitectuur uit de beginpe riode van de Wieringermeer. Vanaf ongeveer 1994 heeft het Waterschap gebruik gemaakt van het kantoor. De laatste jaren heeft het leeggestaan. Vorig jaar is be gonnen met de aanbouw van appartemen ten. De verbouw van het hoofdgebouw is nog niet geregeld, maar staat in de planning. Boerderij type Q aan de Noorderdijkweg 15 Langs de westzijde van de Noorderdijkweg is een reeks boerderijen gebouwd van het type Q, ontworpen door het bouwbureau 38 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2 r üs.-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 39