De Ark, 2010 (foto Kenneth Stamp) tus 1930 wordt begonnen met de bouw van de eerste cultuurschuren. De allereerste komt te staan op de hoek Schelpenbolweg-Slootweg en heeft daar de toepasselijke naam 'De Eerste' aan overgehouden. Deze ontginningsschuur wordt vooreerst uitgevoerd als een open kapschuur, maar naderhand dichtgebouwd. In Kroniek 61 is daar op blz. 36 en 37 aandacht aan besteed. 'De Eerste' is Rijksmonument geworden omdat het een zeldzaam en gaaf bewaard exemplaar is van een voormalige ontginningsschuur uit de beginperiode van de polder. De Nederlands-hervormde kerk met kosterswoning te Slootdorp Deze kerk wordt gebouwd met financi ële hulp van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv. kerk. Op 25-5-1932 wordt de kerk of ficieel geopend door prinses Juliana, op de zelfde dag dat ook de waterleiding van de Wieringermeer in werking wordt gesteld. Het kerktype is een zaalkerk in de stijl van de Delftse school. Na de inundatie wordt de schade hersteld door architect G. van Hoogevest die vermoedelijk ook het oor spronkelijke kerkontwerp leverde. Het ge bouw bezit een cultuurhistorische waarde als vroegste, kleinste en meest sobere kerk gebouw in de polder. Momenteel is de kerk in gebruik als Cultureel Centrum, maar is het onzeker of dit zo blijft. De Nederlands-hervormde kerk te Middenmeer Ook voor deze kerk tekent architect G. van Hoogevest voor het ontwerp. De kerk, goed voor 400 zitplaatsen, wordt op 28-4-1934 in gebruik genomen. De hoofdingang van de zaalkerk heeft een dubbele deur met smeedijzeren beslag. Kenmerkend zijn de steunberen aan beide zijden van de kerk. De 30m hoge kerktoren bezit een oorspronke lijk uurwerk met aan elke zijde wijzerplaten. Het interieur is in de loop der tijden groten deels bewaard gebleven met de oorspronke lijke beukenhouten meubilering en een mo numentaal orgel van J. de Koffen Zonen uit Utrecht. Zowel de buiten- als de binnenkant van de kerk staat op de monumentenlijst. Vanaf 2000 stond de kerk te koop; vanaf mei 2002 is de Volle Evangelie Gemeente De Ark eigenaar geworden. Boerderij type M aan de Molenweg 27 Dit type boerderij kenmerkt zich door de ge- integreerde L-vormige eenheid, die woning en schuur met elkaar vormen. De grote land- bouwschuur staat haaks op de woning. De schuurkap is voor een groot gedeelte met riet gedekt. Van dit type zijn in 1935 aan weerskanten van de Molenweg meerdere boerderijen gebouwd. Het standaardont werp van de boerderij werd gemaakt door het bouwbureau van de Wieringermeerdirec- tie. Molenweg 27 geldt als een goed ontwor pen en gaaf bewaard gebleven voorbeeld van een reeks boerderijen van het type M. Het Joodse Werkdorp met bijbehorend terrein In maart 1934 arriveren de eerste uit Nazi- Duitsland afkomstige Joodse vluchtelingen om in twee jaar te worden omgeschoold tot boer, tuinder, bouwvakker of ambachtsman ten einde elders een nieuw bestaan op te kunnen bouwen. Bij de officiële opening in oktober staan er nog maar enkele barakken van de in totaal 16 straalsgewijs te plaatsen barakken. Op de openingsdatum wordt te vens de heimachine in werking gesteld voor - Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 38