De Rijksmonumenten van de Wieringermeer Gemaal Lely met bijbehorende dienstwoningen In 1928 wordt begonnen met het werkeiland waarop het gemaal en de dienstwoningen komen te staan. Het gemaal is een ontwerp van architect D.Roosenburg en het eerste betonbouwwerk in Nederland; betonspeci- alisten uit Duitsland moeten er zelfs aan te pas komen om de bouw te realiseren. Het elektrische gemaal met drie pompen komt in 1929 klaar en begint op 10 februari 1930 met het droogmalen van de Wieringermeer. Het gemaal is een gaaf bewaard gebleven voorbeeld van een waterstaatkundig werk in gewapend beton en is mede door zijn beeldbepalende werking in het open pol derland van de Wieringermeer gekozen als Rijksmonument, tezamen met de bijbeho rende dienstwoningen. Laatstgenoemde woningen zijn een ont werp van prof. ir. M.J. Granpré-Molière en gebouwd in de stijl van de Delftse School. Daarbij ligt de schoonheid juist in eenvoud en is een goede harmonie tussen massa, ruimte en lichtval belangrijk. De functie van een gebouw moet tot uitdrukking komen in de vorm. Vandaar dat de vormgeving van woonhuizen simpel en ingetogen is gehou den terwijl publieke gebouwen als stadhui zen en kerken juist monumentaal zijn om hun functie te benadrukken. De dienstwo ningen waren bedoeld voor de elektromon- teurs en machinisten van het gemaal; de achterste is iets breder en hoger en was be doeld voor de hoofdmachinist: verschil moet er zijn, nietwaar. Op 29-12-1930 wordt in een der woningen het eerste kind van de polder geboren, nl. Elisabeth Boorsma, dochter van een der machinisten. Gemaal Leemans en omgeving Het gemaal is vernoemd naar de hoofd inspecteur-generaal van Rijkswaterstaat ir. W.F. Leemans, in zijn tijd een gezagheb bende waterbouwkundige Al in 1877 kwam Leemans (1841-1929), met het eerste plan voor drooglegging van (een deel van) de Zuiderzee. Gemaal Leemans, gebouwd voor één miljoen gulden naar een ontwerp van Wilhelmus Frangois Leemans architect Dirk Roosenburg, werd in februari 1930 in bedrijf genomen, tegelijk met ge maal Lely bij Medemblik. Gemaal Leemans was uitgerust met twee enorme Werkspoor dieselmotoren. Bij de renovatie in 1994, kos ten 41 miljoen gulden, werden deze vervan gen door vier elektromotoren. In verband met de zoute kwel wordt sinds 1997 al het water uit de Wieringermeer afgevoerd door een afvoerleiding met een lengte van 1.100 m, die 3 meter hoog is, en een breedte heeft van 4,25 m. Ook het gezuiverd afvalwater van de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Wieringen wordt door deze 'tunnel' afge voerd naar de Waddenzee. Sinds kort staat gemaal Leemans op de Rijksmonumentenlijst tezamen met de die selolietanks, de schutsluis met brug, het transformatorhuisje en de schotbalken- loods. Zowaar een uniek geheel. De Eerste Spoedig na de drooglegging op 17 augus- Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2 36

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 37