en de schotbalkenloods), gemaal Lely twee (het gemaal en de dienstwoningen) en het Joodse Werkdorp Nieuwesluis ook twee (het hoofdgebouw en het achterliggende terrein, waar vroeger de barakken stonden). De ove rige zeven beschermde monumenten zijn: het voormalige Domeinkantoor aan het Ir. Smedingplein, de boerderij aan de Noorder dijkweg 15, de RK kerk aan de prof. Granpré Molièrestraat, de voormalige NH Kerk aan de Kerkring in Middenmeer, de ontginnings- schuur 'De Eerste' aan de Slootweg hoek Schelpenbolweg, de voormalige NH Kerk met kosterswoning aan de Brink in Sloot- dorp en de boerderij aan de Molenweg 27 in Slootdorp. Zie voor een beschrijving van deze monumenten pag. 36 e.v. Naast deze beschermde rijksmonumen ten zijn er in de polder tal van memorabele plaatsen met stenen, beelden, bomen of bouwwerken. Het zijn overblijfselen van kunst, cultuur of architectuur die van algemeen belang zijn om hun volkskundige, artistieke of historische waarde - kortom: monumenten. Het zijn er vele, ze verhalen van de gebeurtenissen in de Wieringermeer, vanaf de drooglegging in 1930 tot heden. Ze herinneren aan onze pioniers, aan de aanleg van wegen, de bouw van de eerste boerde rijen, woningen, kerken of scholen. Aan his torische gebeurtenissen als de onderwater zetting op 17 april 1945, de opening van de eerste moedermavo in Middenmeer in 1975. Het bekendste monument is misschien wel het standbeeld 'De Maaier' dat in 1941 aan de Terpstraat werd geplaatst. Het oudste monument is het water leidingmonument op het grasveld aan de Brink in Slootdorp dat op 25 mei 1932 door prinses Juliana werd onthuld. Maar het nieuwst is het monument dat op 12 januari van dit jaar werd onthuld op de plek waar tot 2010 de RK Kerk in Slootdorp stond. Aan de Noorderdijkweg vinden we het monument dat herinnert aan de zwartste dag in de geschiedenis van de Wieringermeer: de onderwaterzetting op 17 april 1945 als gevolg van het opblazen van de dijk door de Duitsers. Het staat bij de twee gaten die toen in de dijk zijn geslagen. Bij rijksmonumenten is duidelijk wie er voor het onderhoud zorgt: de eigenaar er van. Maar door wie worden dan die andere monumenten onderhouden, zeg maar die stenen, beelden en bouwwerken als bijvoor beeld het Moedermavo-monument in Mid denmeer of het Waterschapsmonument (de fontein op de hoek van Terpstraat en de prof. Granpré Molièrestraat)? J. Langendijk, gemeentelijk medewerker monumenten van Hollands Kroon, moet het antwoord op de vraag schuldig blijven. Hij zegt dat in de gemeente Hollands Kroon nog geen beleid is ontwikkeld De afgelo pen jaren is in de Kroniek regelmatig over monumenten geschreven. In 2008 schreef Wil Datema over de slechte staat van onder houd van onder andere De Maaier en het wa terleidingmonument in Slootdorp. Of het er met het onderhoud nu beter voor staat kunt u zelf gaan bekijken. Feit is wel dat onlangs het Moedermavo-monument is opgeknapt. Waarschijnlijk toch door medewerkers van de gemeente. Rita Smit Waterschapsmonument Wieringerwerf Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 36