Monumenten uitgelegd In het weekend van 14 en 25 september wordt in Nederland de Open Monumentendag gehouden. Het Genootschap zal op zaterdag 14 september activiteiten organiseren rond de monumenten in de Wieringermeer. Maar wanneer is er sprake van een monument? Bijna iedereen kent wel de monumenten gemaal Lely, gemaal Leemans, of boerderij De Eerste. Maar kun je bijvoorbeeld de gedenkplaat in de gevel van het Genootschapshuis ook een monument noemen? En van wie is een monument, wie zorgt voor het onderhoud? De gemalen Lely en Leemans en boerderij De Eerste zijn beschermde rijksmonumen ten. Dat betekent dat ze zijn aangewezen als beschermd monument en worden vermeld in het monumentenregister van de rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Het beeld 'De Maaier', het waterleidingmonument in Slootdorp en het pionierspaar bij Lelypark zijn ook monumenten, maar deze zijn niet aangewezen als rijks-, provinicaal of ge meentemonument. Zelfs de straattegel in de Terpstraat, die herinnert aan het jaar waarin de renovatie Terpstraat klaar was (1994), of het smeedijzeren jaartal '1934' aan de gevel van het pand Kerkstraat 69 waar indertijd smid Struik gevestigd was, kun je als mo nument betitelen. Dat valt af te leiden uit de definitie: 'Een monument is een overblijfsel van kunst, cultuur, architectuur of nijverheid dat van algemeen belang geacht wordt om de historische, volkskundige, artistieke, we tenschappelijk, industrieel-archeologische of andere sociaal-culturele waarde.' In de Monumentenwet 1988 is geregeld hoe een monument kan worden aangewezen als beschermd monument. Eigenaren van een beschermd monument, meestal gebouwen, dienen voor elke verbouwing of restaura tie vergunning aan te vragen bij rijk of ge meente. Ook kunnen ze subsidie aanvragen voor restauratie ervan. De monumentenwel standscommissie van rijk, provincie of ge meente brengt advies uit over de aanvraag. Moedermavo-monument Middenmeer De Wieringermeer telt zestien beschermde rijksmonumenten. In de gemeente Hollands Kroon, waartoe de Wieringermeer sinds 2012 behoort, bevinden zich 218 bescherm de monumenten, waaronder 160 rijksmonu menten, 57 provinciaal monumenten, maar slechts één gemeentelijk monument. Dat laatste staat overigens in Westerland aan de Noorderbuurt 1. (Het is een vrijstaand vissershuisje opgebouwd uit gele Friese steen met een zadeldak met oud-Hollandse pannen en afgesloten houten topgevels uit de eerste helft van de 19de eeuw.) Voorts zijn er in Hollands Kroon twee beschermde dorpsgezichten: Barsingerhorn en Kolhorn. De zestien rijksmonumenten in de Wierin germeer staan op negen verschillende plek ken. Gemaal Leemans alleen al herbergt vijf monumenten (het machinegebouw, de silo, de schutsluis, het transformatorhuisje Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2 M

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 35