Het levensverhaal van Tineke Iwema In dit verhaal volgen we de levensweg van Tineke Rispens-lwema, geboren in Groningen en nu wonende in Middenmeer. De eerste 10 jaar In de zomer van 1926 werd in het gezin Iwema in Oldenhove (provincie Groningen) Tineke geboren. Een broertje, Klaas, was al aanwezig, later zou er nog een broertje, Kor, bijkomen. Op de ouderlijke boerderij speelde nog een familie Iwema een rol. Het gemengde bedrijf op het Groningse Hogeland werd nl. geleid door twee broers, oom Job en vader Raang. In de tijd van de jonge Tineke was het heel normaal dat op een boerderij zowel akker bouw als veeteelt werd bedreven. De akker bouw kon de koeienmest goed gebruiken en het vee lustte graag de voederbieten en knollen. Het was een mooi bedrijf, maar het had één nadeel: het was een pachtbedrijf. Dat bete kende dat er van oudsher iedere drie jaar een nieuwe overeenkomst met de eigenaar gesloten moest worden. Je was dus nooit ze ker of je kon blijven of dat de huurverhoogd werd. Van pachtbescherming was nog geen sprake. In 1930 verhuisden de Iwema's naar Wehe, ook op het Groningse Hogeland. Ze konden huren van de burgemeester, een betrouwbare eigenaar. De broers gingen echter op zoek naar nog meer zekerheid. Die hoopten ze te vinden in de Wieringermeer. Daar was erfpacht! Beiden solliciteerden. Maar wat gebeurde: alleen Job werd toegelaten. Hij kreeg in 1935 een bedrijf toegewezen aan de Westermid- denmeerweg. Raang bleef alleen achter in Wehe. Maar hij gaf de moed niet op en waagde een nieuwe poging die wel succes opleverde. Het gezin verhuisde in 1937 naar een gloednieuwe boerderij aan de Tussen weg. De broers konden eikaars bedrijf bijna vanaf de dam zien. Een nieuw begin Wat betekende dit voor de familie? Heeft Tineke daar nog herinneringen aan? Ja, dat heeft ze. Het bedrijf was van gemengd over gegaan in akkerbouw. Domeinen gaf er de voorkeur aan dat aan de Tussenweg akker bouwbedrijven gevestigd werden. Er was dus afscheid genomen van de koeien. Voor Tineke zelf waren er ook grote veran deringen. Zo sliep ze vroeger in een bed stede in de slaapkamer waar ook de broers sliepen, alleen zij hadden een bed. Ineens woonden ze aan een verharde weg, in plaats van aan een zandweg. De school in Wehe was dichterbij dan die in Middenmeer en de wind leek hier altijd wel tegen te zijn. Ner gens was een luw stuk onderweg; alle bo men waren nog erg klein of moesten zelfs nog geplant worden. Verder wende ze snel aan de nieuwe omstandigheden. Voor moeder waren er ook nog wel wat nieuwe dingen, brongas bv., dat was ge makkelijk! Ineens konden alle kamers, ook de slaapkamers, verwarmd worden waar de kinderen in alle rust hun huiswerk konden maken. Er was telefoon, waterleiding en elektrisch licht! De petroleumlamp kon naar de zolder. En de meegebrachte auto was met alles op afstand ook een fijn bezit. Hollands spreken in Groningen, Gronings spreken in Holland En dan de taal. Buren spraken vaak een ander dialect. Tineke: "Wij moesten in Groningen altijd Nederlands spreken in huis. Vader en moeder vonden belangrijk dat we dat goed leerden spreken. Buiten de deur was het Gronings." Helaas huldigden vele andere nieuwe Wieringermeerders dat standpunt niet. Er zijn verhalen bekend van wederzijdse buren die wel erg moesten wennen aan eikaars manier van spreken. Anders gezegd: ze kon den maar de helft of minder verstaan van wat de buren vertelden. 27 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 28