ONZE KWALITEIT WERKT IN UW VOORDEEL Ook dit speelde een rol bij het uitgiftebe- leid. Ook mochten de gezinnen niet te groot zijn, deze konden vaak het vereiste geld niet opbrengen. Landbouwvoorlichting Daar de overheid geen grote risico's wilde lopen gaf ze een belangrijke rol aan de land bouwvoorlichting. Hiervoor werd de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting opgericht. Iedere pachter moest hiervan lid worden en een opslag op de pacht als contributie afdra gen. Het voorlichtingswerk concentreerde zich sterk op twee punten. Men moest een bouw- en bemestingsplan indienen en men moest meedoen aan de jaarlijkse enquête over de bedrijfsresultaten. Weinig belangstelling eerste uitgifte Voor de eerste uitgifte was de belangstelling niet groot. De redenen waren de matige kwali teit van de grond en de angst voor het onbeken de. Ook speelde de toen heersende crisis in de landbouw een rol. Toen bleek, dat het goed ging nam de belangstelling voor het pachten van een boerderij sterk toe. Ten slotte had men voor ie der bedrijf 14 tot 15 gegadigden. Van begin af is er bij de toewijzing rekening gehouden met de situatie waarin de sollicitant verkeerde. Moest men om wat voor reden dan ook, zijn bedrijf opgeven, dan had men een zekere voorkeurs positie. De aanvankelijke plannen voorzagen in een gemiddelde bedrijfsgrootte van 36 ha. Doordat men vooral tussen 1939 en 1942 veel kleine bedrijven uitgaf werd de gemiddelde bedrijfsgrootte tenslotte 32 ha. Eind 1941 vertrokdeWieringermeerdirectie naar de Noordoostpolder om daar het werk van in cultuurbrenging voort te zetten. De laatste uitgifte in de Wieringermeer was eind 1942. Dat waren bedrijven in het noordoosten van de polder. Zij zijn overwegend gebruikt om men sen, die elders weg moesten aan een bedrijf te helpen (bijv. uitbreiding Schiphol en oliebo ringen in Schoonenbeek). Er waren toen 515 bedrijven uitgegeven, waarvan 26 in eigen be heer. Er was een Rentambt ingesteld met als eerste rentmeester ir. Ovinge en de Wieringer meer werd een zelfstandige gemeente met burgemeester Loggers aan het hoofd Hiermee was de Wieringermeer een "normaal" gebied geworden. David Schipper /Henk Torenvlied v'!:. Ontwerp, tekenwerk en berekeningen Vergunningen aanvragen Onderzoeken en rapportages Technische beschrijvingen Artist impressions 26 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2 Dorsmolen 15 D 1771 PA Wieringerwerf II t 0227 60 06 60 f 0227 60 35 97 www.commandeurbouwontwikkeling.nlinfo@commandeurbouwontwikkeling.nl

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 27