krijgt een ander aanzien en voortaan wordt met een elektronische kassa afgerekend. De jaren erna wordt het assortiment regel matig aangepast met o.m. biologisch-dy- namische producten en verandert de naam van A-markt naar Blaauw Versmarkt. In 1990 vindt nog een grondige opknapbeurt plaats en gaat de Versmarkt zich specialiseren in natuurvoeding. Totdat Cees Blaauw in 1993 plotseling overlijdt aan een hartstilstand tij dens een fietstocht. Zijn kinderen hebben de zaak nog even voortgezet, naast hun eigen lijke banen, maar kunnen deze combinatie niet volhouden: op 13 augustus 1994 sluit Blaauw Versmarkt na 31 jaar de deuren. De laatste periode Al in september 1994 vestigt Vos Electro nics zijn elektronica-winkel in de Brugstraat. Deze computerzaak zat daarvoor aan de In dustrieweg en krijgt nu de mogelijkheid zijn assortiment uit te breiden: of het nu gaat om computers, printers, software of reparatie. In 2003 verlaat Vos Electronis Midden- meer en gaat verder in Zwaag waar ook een vestiging is. De volgende huurder is Claudia van Tiende ren die met Modezaak Denfers, genoemd naar haar dochters Denise en Jennifer, een kledingzaak begint, met name gericht op de jeugd: van babykleding tot actuele tiener mode. Daarvoor zat zij aan de Torenstraat. Denfers Mode houdt het vijfjaar uit en stopt dan wegens tegenvallende inkomsten; de verkoop zal worden voortgezet via een web winkel. In september 2009 vestigt Murer Riding Rui- terhuis zich in het pand met spullen voor rui ters en paarden. Murer komt van stal Murer, een stal voor Friese paarden in 't Veld. De za kenpartners Astrid Brinkman-Murer en Kelly Manshanden beginnen deze winkel met als doelstelling vijf winkels in Nederland. Dat dit niet gelukt is moge duidelijk zijn, want sinds 2011 staat het pand leeg en is het nog steeds te huur. Te bevragen www.waterfoot-print.org Pier Montsma Beregenregels nu De waterbehoefte van onze landbouwge wassen is de laatste vijftig jaar eerder toe- dan afgenomen. Doodgewoon omdat we meer kilogrammen van een hectare oogsten. De rekensommen laten zien dat er, wereld wijd gezien, voor een liter melk ongeveer 1000 liter water nodig is. Voor een kg tarwe komt het zelfs uit op een hoeveelheid van 1800 liter. Bron www.waterfootprint.org In ons bewolkte en koele landje is dat aan zienlijk minder maar net als 50 jaar geleden ontstaan er heden ten dage ook nog regel matig watertekorten op de akker. Berege nen is dan de oplossing. We hebben in de polder geen eigen waterschap meer en geen Dijkgraaf maar regels zijn er nog wel. Al is er voor het beregenen op zich geen vergunning meer nodig. U hangt de zuigstang gewoon in een watergang, dat mag. In een groot deel van de polder zult u bij nadere bestudering van het zoutgehalte van dat water al snel besluiten daarmee te stoppen. Een zilte boel. Bovendien leidde een besmetting met de bruinrotbacterie in pootaardappelen tot een beregeningsverbod voor dat gewas. Die bacterie overleeft in onder andere de oe verplant bitterzoet en laat zich door het oppervlaktewater makkelijk verspreiden. Heel spijtig voor de dorstige pieperplanten. Bollen, sla, uien e.a. zijn minder kieskeurig. Op zoek naar zoet bronwater, dat is bruik baar en steriel. Ondergronds is er vooral in het zuiden van de polder een flinke voorraad te vinden in de z.g. Hoornse bel. Een bron slaan dus. Echter dan heeft u wel een ver gunning nodig. Hetzelfde geldt voor ons na tionale reservoir 'het IJsselmeer' Een grote voorraad goed water die voordelig met een flinke hevel de polder is binnen te loodsen. Maar dan dient u wel eerst een hevelvergun ning te bekomen. Door uitbreiding van de infiltratiegebieden, onder aanvoering van en met vergunning van de overheid, heeft de westkant van de Wieringermeer ook vol doende water. Kortom het water is er en op het vergunningengebied is er nauwelijks iets veranderd. Als dat eenmaal geregeld is dan kunt u aan de gang met uw techni- 20 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 21