De Kleine Toko 50 jaar geleden - hoe is het nu? VOOR DE PINKSTERDAGEN In de rubriek '50 jaar geleden' (zie enkele bladzijden terug) plaatsen we berichten uit de Wieringermeerbode van go jaar geleden over personen, bedrijven, verenigingen enz. De redactie van de Kroniek is benieuwd hoe het die personen, bedrijven of verenigingen is vergaan en werkt telkens enkele onderwerpen nader uit. Brugstraat 31 Op 11 juni 1963 ging het Végé-kruideniers- bedrijf van Rienstra over in handen van de heer Blauw uit Westerblokker. Deze winkel was gevestigd aan de Brugstraat 31 te Mid- denmeer. We vragen ons af hoe het verder met dit pand gegaan is, maar eerst duiken we in de geschiedenis. De kleine Toko Op zaterdag 15 juli 1933 wordt in Midden- meer een winkel met de naam 'De Kleine Toko' geopend. In de krant wordt zelfs ge sproken van een 'warenhuis in 't klein' we gens het grote assortiment: verpakte le vensmiddelen, wijnen, herenmodeartikelen, emaille waren, Week's inmaakapparaten enz. liggen uitgestald. De heer Lambertus J. Plancius is de uitbater. Ondanks de aan biedingen in de reclames rendeert de zaak blijkbaar niet want medio 1935 wordt uitge keken naar een nieuwe huurder. Dat wordt m.i.v. 18 augustus 1935 de heer J.Rienstra, die de winkel onder dezelfde naam voortzet. Van Toko naar Végé Jan Rienstra bouwt De Kleine Toko in de volgende jaren uit tot een goed lopend be drijf. Na de onderwaterzetting wordt de zaak vanuit Winkel voortgezet, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Zo kunnen gedupeerde inwoners van de Wieringermeer met een ver gunning van het (tijdelijke) Gemeentehuis te Kolhorn 'serviesgoed, oorgoed en thee potten' bij hem aanschaffen. Tot 1951 duurt deze situatie, dan vraagt hij vergunning tot de uitoefening van een kruideniersbedrijf annex kleinhandel in huishoudelijke artike len, glas, porselein, aardewerk en klompen in het pand Brugstraat 31. Ook krijgt hij ver gunning tot de kleinhandel in bereide tabak. In november 1951 worden in een advertentie Végé-artikelen aangeprijsd, met zegeltjes, te koop in wat nog steeds 'De Kleine Toko' wordt genoemd. Alom bekend is het zwarte autootje waarmee Rienstra door de polder tuft. Tot zijn gezondheid hem in de steek laat: op 11 juni 1963 wordt de winkel overge daan aan C.M. Blaauw. Jiei&rn wij een heerlijk KOEKJE, 20 cent per half pond. Heerlijke verfrisschende LIMONADE in verschillende smaken. MIDDENMEER Advertentie 11-5-1934 Van Blaauw-Végé naar Blauw Versmarkt De start van Blaauw is tragisch: Rienstra overlijdt de dag na de overname en de eer ste zaterdag, op zijn begrafenis, is de winkel 'wegens sterfgeval gesloten'. Binnen vijf jaarna de overname wordt al ver bouwd en komt er 30 m2 winkelruimte bij. De belangrijkste aanpassing is een afdeling voor fruit, zuidvruchten etc. Verder een ge hele wand voor de uitstalling van huishou delijke artikelen en speelgoed en ook een afdeling voor vleeswaren, zuivel en diep vriesproducten. Nog is Blaauw niet tevreden en dus wordt in 1977 de Végé-supermarkt met ruim 50 vergroot en wordt tegelijk het assortiment uitgebreid. Ook de buitenkant Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 20