te- en een laag sterftecijfer. In deze nieuwe IJsselmeerpolder werkt 58 pet. in de land bouw, 17 pet. in de nijverheid en 25 pet. in de dienstverleningsbedrijven. Wel een groot verschil met de landelijke cijfers; slechts 10 pet. in de agrarische sector en 44 pet. in de industrie. Hetzelfde beeld vertoont de Wieringermeer, aldus burgemeester Omta, beide zullen zich moeten instellen op het aantrekken van arbeidsextensieve bedrij ven. Voor de Wieringermeer zijn vooral aan de landbouw verwante bedrijven wenselijk, die werkgelegenheid scheppen in de tijd dat op de landbouwbedrijven de seizoendrukte voorbij is. Al betekent het nieuwe bedrijf van de heer De Caluwé met acht werknemers slechts een bescheiden uitbreiding van de werkgelegenheid, gaarne zeide burgemees ter Omta de uitnodiging om dit bedrijf te openen aanvaard te hebben. Hij hoopte dat het vlasrepelbedrijf goede uitkomsten zou opleveren, voor de ondernemers en werk nemers, maar ook voor de Wieringermeer als geheel. In het nieuwe pakhuis kan 8 ha vlas wor den opgeslagen, waarbij nog voldoende plaats overblijft voor het repelen. De bedoe ling is het vlas direct na aanvoer te repelen en door te zenden aan België, een klein gedeelte-naar Zeeland. De aanvoer bestaat hoofdzakelijk uit vlas uit de Wieringermeer en de Anna Paulownapolder, een gedeelte ook uit Friesland. Het gebouw, groot 17 x 23 m, werd neergezet door de fa. Kunst uit Avenhorn, A. Nipshagen legde de leidin gen, terwijl Meinsma en v.d. Kooi schilder den. Woonruimte en kantoor zagen er even verzorgd uit als het gehele gebouw. Achter de bestaande haven is nog ruimschoots gelegenheid tot uitbreiding van het bedrijf. De heer De Caluwé sprak tot slot een dank woord aan allen die, op welke wijze dan ook, medewerkten in de totstandkoming van zijn nieuwe bedrijf. Het beregenen van landerijen (13-7-1963) Vergunning vereist Nu steeds meer wordt overgegaan tot het beregenen van landbouwgewassen met water uit de vaarten en tochten door middel van pompen, geplaatst in de taluds van die vaarten en tochten, meent het college van dijkgraaf en heemraden van het heemraad schap de Wieringermeer erop te moeten wij zen, dat voor het plaatsen van die pompen een ontheffing is vereist van de desbetref fende verbodsbepaling van de keur (politie verordening) van het waterschap. Het blijkt bij herhaling, dat op deze wijze tot beregening of tot het volzetten van sloten wordt overgegaan zonder dat hiervoor de ver eiste toestemming is gevraagd en verkregen. Uit overwegingen van waterstaatsbelang kan dit niet langerworden getolereerd en zal in het vervolg tegen overtreders een straf vervolging worden ingesteld. Deze strafvervolging kan worden voorko men door het tijdig aanvragen van een ver gunning. Het hoofd van de technische dienst van ons waterschap is gemachtigd voorlo pige vergunningen te verstrekken, zodat een ieder desgevraagd op korte termijn tot beregening van zijn gewassen zal kunnen overgaan. Hoofdprijs in Anjerloterij (20-7-1963) De hoofdprijs van de Anjerloterij "Een op tien" is in Wieringerwerf gevallen. De heer M.Broersma was de bezitter van het lot dat hem f 25.000,-, een auto en een molen aan de Waal rijker maakt. Al vele jaren is de heer Broersma invalide. Ten huize van zijn schoonzoon, de heer L.Hiemstra te Wierin gerwerf, wordt hij verpleegd wegens een ernstige ziekte, zelf woont hij in Leeuwar den. Slechts met behulp van een invaliden wagentje kan hij zich verplaatsen. De heer Broersma kocht een tiental loten voor een klein geldbedrag dat hij onlangs als verjaar dagsgeschenk kreeg aangeboden. Samen met zijn vrouw leeft de heer Broersma van een klein invaliditeitspen sioen. Gaarne voegen wij bij dit bericht de wens dat de heer Broersma spoedig zover zal herstellen dat hij van de auto, de idylli sche molen en het aanzienlijke geldbedrag volop zal kunnen genieten. 17 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 18