50 jaar geleden In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode, dus in dit geval die van 1963. Motorschip zat twee etmalen vast (2-5-1963) Juist onder de ophaalbrug bij de Midden- meerse haven heeft het 251 ton metende vrachtschip Nelie-Anna uitWieringen enkele dagen vastgezeten. Het waterpeil vermeldt daar 2.30 m, schipper A. Wiegman had dan ook met zijn 2.10 diep liggend vaartuig, geladen met gestort graan, normaal moeten kunnen doorvaren. Het schip strandde op een verzanding bij de uitmonding van het riool. Reeds eerder kwamen hier schepen vast te zitten, maar door de hogere water stand kwamen zij spoedig weer vlot. Niet alzo de Nelie Anna. Het schip raakte zater dagmorgen vast en kon eerst maandagmor gen op eigen kracht vlot komen nadat het Heemraadschap het waterpeil in de Wierin- gerwerfvaart iets had verhoogd. De pogin gen van de firma Kwant om met een sterke rupstrekker het schip weer vlot te krijgen hadden niet het gewenste resultaat. Geluk kig kon de brug over het schip worden neer gelaten, zodat het wegverkeer geen ernstige stagnatie ondervond. Werkloosheid bleef gering (11-5-1963) Op het arbeidsbureau te Wieringerwerf ston den eind april 27 mannelijke arbeidskrach ten als werkzoekend ingeschreven. Daarvan waren 15 landarbeiders, 5 losse arbeiders en 6 minder geschikten. Aan 76 aanvragen om arbeidskrachten kon niet worden voldaan. Deze aanvragen kwamen uit de metaal en bouwnijverheid, met resp. 34 en 18 aanvra gen, De arbeidsreserve bedroeg hiermee 0,9 het tekort 2,6 van de mannelijke beroepsbevolking. De situatie ten aan zien van vrouwelijke arbeidskrachten op Wieringen en in de Wieringermeer was nog sprekender: één bood zich aan, aan 26 aanvragen kon niet worden voldaan. Kruideniersbedrijf verkocht (8-6-1963) Het Végé-kruideniersbedrijf van de heer Rienstra aan de Brugstraat te Midden- meer is overgegaan in handen van de heer C. M. Blaauw, afkomstig uit Wester blokker. De familie heeft zich inmiddels gevestigd in de gemeente Winkel. Hiermede verdwijnt weer een pionier uit het midden der neringdoenden. Onder zeer moeilijke omstandigheden heeft de heer Rienstra na de onderwaterzetting zijn bedrijf weer op gang gekregen. In zijn bekende zwarte autootje zal hij menig kilometer in de pol der hebben afgelegd. Later werd deze taak door de hulp van zijn opgroeiende kinderen lichter. De gezondheidstoestand van de heer Rienstra was de laatste tijd dusdanig, dat hij, eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, zijn zaak moest verkopen. Vlasrepelbedrijf De Caluwé officieel geopend (3-7-1963) Onder grote belangstelling van familiele den, vrienden en zakenrelaties vond zater dagmiddag de officiële opening plaats van het vlasrepelbedrijf fa. De Caluwé, geves tigd aan de Nijverheidsweg te Middenmeer. De keurig in het wit gestoken Elsje Haring overhandigde aan burgemeester F. Omta de sleutel, waarmee deze de toegangsdeur tot het bedrijf opende. Toepasselijk was het bosje vlas, oogst 1963, waarin de sleutel gewikkeld was. In de voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde ruimte, waarin een vlasplukmachine, een repelmachine en de bekende grote vrachtwagen van De Caluwé een plaats vonden, sprak burgemeester Omta zijn ope ningstoespraak uit. De N.O. Polder gaf van 1961 op 1962 een ach teruitgang van het inwonertal van 29.224 op 29.085 te zien, ondanks een hoog geboor- Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 17