De polder uit Geert Koekoek is in de namiddag van 17 april nog op Fletum en ziet hoe Mansholt zijn gro tendeels ontruimde erf inspecteert op wat er nog te redden valt. 'Ik zie nog Mansholt verstarren als er een SD-wagen het erf op komt rijden. Hij trekt zijn pet diep over zijn Jan de Rijder alias Jan Blijdorp (1945) ogen, stapt op zijn fiets en rijdt in de richting van het Briekse bosje, naar Middenmeer. Eerst rustig trappend, even later staand op de pedalen, hij vloog.' Zelf gaat Koekoek op 18 april terug naar de boerderij aan de Oostermiddenmeerweg, helpen met de eva cuatie. 'Daarwas niet veel meerte doen, het water stond al te hoog.' De verzetsgroep zet haar werk voort vanaf de verschillende onderduikadressen. Jan Blijdorp wordt op 20 april benoemd als vervanger van A.C. de Graaf. Han Postel vertrekt naar Wijdenes en helpt tot aan de bevrijding bij het inzamelen van gedropte wapens op afwerpterrein Sally. De wapen transportgroep Wieringermeer komt nog enkele malen bij elkaar en op 15 juni wordt de groep opgeheven. Naschrift A.C. de Graaf heeft zijn verzetswerk met de dood moeten bekopen, zo ook Catrinus Douma. Han Postel en Geert Koekoek vinden het bijna zeventig jaar na dato nog steeds verbazingwekkend: 'We zijn meermalen door het oog van de naald gekropen. Maar wij zitten hier nog en kunnen het navertellen.' Tekst: Anita Blijdorp, Han Postel en Geert Koekoek. Met dank aan Irene Biesheuvel- de Graaf. Bronnen: Correspondentie januari - april 1945 van Gewestelijk Voedsel Officier en Laad- meester A.C. de Graaf over de voedsel voorziening en wapentransporten vanuit en naar de Wieringermeer. J.S. Blijdorp (redactie), Verslag van de verzetsgroep Wieringermeer. 18 juli 1945 met aanvullingen per december 1950. J. van Baar et al. Verzet in West-Friesland. Uitgeverij Pirola,i990. B.A. Blijdorp, Wieringermeer 1940 -1945. Uitgave in eigen beheer, maart 2007. J. van Merriënboer: Mansholt. Een biografie. Uitgeverij Boom, 2006. De Kroniek, ioG jrg. 2002/2, nr. 32 (Kraak bevolkingsregister in het gemeentehuis). De Kroniek, i6G jrg., 2008/2, nr. 50 (Catrinus Douma, een vergeten verzetsstrijder) rr:?.0 54.~T.s-HiERTM vj.r.xiv'yricrssfflte Het nieuwe gedenkteken 29 Kroniek no. 64, 2ie jaargang, 2013/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 30