De Wapentransportgroep, na de bevrijding: Willem v/d Berge, Adrie Koek, Jan Blijdorp, Geert Koekoek, Kees Oostwouder, Han Postel, Henk v/d Veen, Tamme Oegema, Joep de jood; niet op de foto: Arie Groenenberg, Anco Nieuwhof van der Veen en ook Geert Koekoek: ze ken nen elkaar van de knapenvereniging van de gereformeerde kerk in Middenmeer. Andere Wieringermeerders volgen: Anko Nieuwhof en Tamme Oegema. Via de contacten van Sicco Mansholt sluiten ook enkele Arbeits- einsatz-onderduikers en een uit Duitsland gevluchte jood zich aan: Kees Oostwouder, Dolf Havelaar, Adri Kick, Joep 'de jood' en de Delftse student Johannes Bernard 'Han' Postel. Twaalf personen telt de groep, Jan Blijdorp is de voorman en naaste mede werker van A.C. de Graaf. Luiers verschonen Han Postel, broer van Henny Mansholt - Postel, woont vanaf voorjaar 1943 aan de Cultuurweg: op Fletum, de boerderij van Mansholt. 'Ik studeerde in Delft en wei gerde de niet-Joodverklaring te tekenen. Ik kon maar beter wegblijven van de universi teit, dezelfde dag ben ik op mijn fiets Delft uitgereden. Eerst naar Rotterdam, maar ik had voor langere tijd onderdak nodig. Mijn zuster Henny had al eerder gezegd: "Als het nodig is kom je maar hier". Zo kwam ik in de Wieringermeer terecht. Op mijn persoons bewijs stond Johan de Boer, landarbeider uit Limburg. Ik werkte bij Sicco op de boerderij, maar hielp evenzogoed mijn zus met de kleine kinderen. Op Fletum heb ik geleerd een baby een luier om te doen!' Afwerpterreinen In oktober 1944 is een tragische gebeur tenis in de Schermer de aanleiding om van de Wieringermeer een doorvoerpunt te ma ken voor wapens en voedsel. In september 1944 daalt de eerste container met wapens en springstoffen neer in West-Friesland. De groene weilanden zijn 's nachts afwerpterrei nen voor Engelse vliegtuigen en krij gen codenamen als Sally (bij Wijdenes), Lobster (in de Wogmeer), Mandril (bij Wog- num) en Olivier (bij Zwaagdijk). Aanvankelijk vervoert het West-Friese verzet de wapens rechtstreeks per vrachtwagen naar Amster dam, Zaandam, Alkmaar. In de nacht van 10 op 11 oktober 1944 loopt echter de ontvangst van gedropte wapens op Lobster uit op een drama. De illegale wapenverzamelaars stui ten bij Rustenburg op een groep collabora teurs. Dit mondt uit in een bloedbad. Diezelf de nacht worden zes verzetsmensen gedood en wordt boerderij Houtlust van verzetsman Piet de Boer in brand gestoken. De gebeur tenis gaat de geschiedenis in als de 'Slag bij Rustenburg'. Jan de Rijder In de Wieringermeer worden op verschil lende plekken wapens verstopt. Een drij vend depot ziet de leiding als veiligste optie. Schepen liggen immers overal in de polder en kunnen worden verplaatst zonder sporen na te laten. Het eerste transport is op 21 ok tober. Met A.C. de Graaf als gids rijdt Jan Blij dorp met een wagen getrokken door twee paarden naar de Zomerdijk bij Wognum, naar afwerpterrein Mandril. Opgestapelde Kroniek no. 63, 2oe jaargang, 2012/3 38

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 40