De familie Berkhout was katholiek en had een klein huis. Ondanks dat 5 van de 7 kin deren nog thuis woonden (Jaap, Piet, Riet, Ans en Tinie) konden wij er nog bij. We heb ben daar drie weken geëvacueerd gezeten, toen was de oorlog voorbij en konden we weer naar huis in Amsterdam. Bij Berkhout hebben de dochters zich uitgesloofd om onze kleren te wassen en te repareren. Het huis was, zoals al gezegd, klein. Er was maar een kleine woonkamer, een keuken, een slaapkamerwaarde ouders sliepen, nog een klein kamertje en een zolder die met een losse trap via een luik te bereiken was. De zolder was in tweeën gedeeld, de drie meis jes sliepen voor en de jongens in het achter ste gedeelte waar een viertal tweepersoons houten bedden stond. Gewassen werd er in de keuken of buiten bij de pomp. In die dagen kwamen we in contact met an dere kinderen die uit Amsterdam in 't Veld ondergebracht waren. Ze hadden school boeken bij zich zodat ik er toch nog wat leer stof heb opgestoken, dat had in de Wierin- germeer ontbroken. De terugtocht Op 5 mei was de oorlog in Nederland afge lopen, en het hele dorp liep uit in een grote optocht met oranje vlaggen, luid zingend en hossend achter de fanfare aan die bestond uit een Turkse trom. Die nacht, toen ik in bed lag, hoorde ik beneden in de keuken, waar de trap naar de zolder begon, een zacht gemompel dat maar door ging. Nieuwsgierig gewor den keek ik door het luik gat naar beneden. De hele familie Berkhout lag op de knieën en bad achter elkaar weesgegroetjes als dank dat de oorlog voorbij was. Die oorlog was nu wel voor bij, maar dat wilde nog niet zeggen dat de Duitsers wa ren vertrokken. Het zou nog voordat de Canadezen en de overheid de toestand in Noord-Holland min of meer on der controle hadden. Maar ik wilde nu naar huis in Amsterdam. Eelke was een beetje ziek zodat in overleg met Feitsma besloten werd dat ik op mijn fiets zonder banden, die zonder dat ik het wist door Feitsma was meegenomen uit de Wieringermeer, naar Amsterdam zou gaan. Ik vertrok op 10 mei, 16 jaar oud, richting Alkmaar, uitgeleide gedaan door de familie Berkhout en Feitsma. Dat was een heel avontuur zo vlak na het einde van de oorlog. In alle dorpen was het gezag overgenomen door verzetsmensen die zich waar moesten maken en veel kruis punten van wegen controleerden, gekleed in een blauwe overall, met een BS arm band om, een helm op en gewapend met en stengun. Ergens voor Alkmaar reed ik met m'n ramme lende fiets, achterop een zakje tarwe en een zak met boterhammen, toen ik plotseling een luid lawaai achter me hoorde en op het zelfde moment een Engelse bommenwerper zeer laag over me heen vloog. Ik schrok me rot en liet me pardoes op de grond vallen, ik kon de staartschutter van het vliegtuig zien zitten. In Alkmaar stonden voor een school die door de Duitsers bezet was, een Duitse en een Canadese soldaat samen op wacht. rlkT vï V'i ongeveer een week duren Uittocht uit de polder (foto Reg.Archief Alkmaar) Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3 34

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 36