Einde aan een vakantie In de vorige Kroniek hebben we gezien hoe Han Veldman als 15-jarige jongen in de oorlog enkele perioden heeft doorgebracht op de boerderij van de familie Feitsma aan de Alkmaarseweg. In deze aflevering zijn relaas over de uittocht bij de onderwaterzetting en de reis terug naar huis. De Evacuatie In april 1945 was het eind van de oorlog in Nederland in zicht, de Canadezen waren al in Friesland. Duitsers en NSB'ers vluchtten over de Afsluitdijk richting Noord-Holland. De bezetters besloten een dijk op te bla zen zodat de Wieringermeer vanuit het IJs- selmeer onder water zou komen te staan waardoor de opmars van de Canadezen zou worden bemoeilijkt. Op 17 april werd de dijk opgeblazen en liep de polder binnen drie dagen vol. De Antonia-hoeve, waar Eelke en ik zaten, lag ongeveer 1,5 km vanaf het oude land. Boer Feitsma dacht dat het water er niet zo hoog zou komen en besloot al het huisraad uit het woonhuis naar zolder te brengen. Zoveel mogelijk spullen van het bedrijf wer den op paard-en-wagens geladen en af gevoerd naar een boerenbedrijf in Nieuwe Niedorp waar de Feitsma's later onderdak kregen. Eelke en ik werden ondergebracht bij een vaste knecht van Feitsma, Jaap Berkhout ca. 55 jaar oud, die in 't Veld woonde, een ka tholiek dorp ca. 2 km landinwaarts. Henk Smit kwam ook in 't Veld bij een andere knecht van Feitsma (Piet Lichthart). Wij waren natuurlijk niet de eni gen die moesten vertrekken. Het was een drukte van be lang met vluchtende mensen, zwaar beladen wagens met boerderij-inventarissen, maar ook voorraden tarwe en an dere landbouwproducten. Engelse Spitfires die de laat ste maanden van de oorlog iedere dag in de lucht waren en auto's die op de weg reden beschoten, waren die dag wel aanwezig maar kwamen niet in actie. Op de dijk bij Aartswoud waren een paar dorsmachines opgesteld die daar al het koren dat langs kwam dorsten. Een boer die vlak bij het oude land woonde en die dacht dat het water op zijn land maar een paar centimeter hoog zou komen te staan, was druk bezig een dijkje om een veld met bloembollen te leggen, het zou hem niet baten. De Wieringermeer liep dus vol en de familie Feitsma zat op de zolder van hun huis. Het water kwam echter veel hoger dan ze hadden verwacht, tot net onder de zoldervloer. Ze moesten er weg. Schip per Bays uit Den Helder, die bij Feitsma geëvacueerd was geweest, heeft de hele in boedel naar het vaste land gebracht met de stalen werkschuit die altijd achter de boer derij in de vaart had gelegen. De schuit kon hele stukken langs de telefoondraden, die net boven het water uitstaken, voortgetrok ken worden. Het was maar goed dat ze vertrokken want bij de eerste de beste storm is het woon huis en de boerderij tegen de vlakte gegaan, alleen de kapschuur bleef staan. Boerderij en woning in 1938 33 Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 35