Levensboom 'Gemeente Wieringermeer gaat levens boom plaatsen' stond boven een artikel in de Wieringermeerbode van 22 april 1992. Wethouder Harm Brander van Milieuzaken zou dat donderdag 23 april doen in het Lelypark; in het kader van de milieu-actie 'Werk samen aan een schone wereld'. Ook zou de Gemeente actiekaarten versprei den onder de inwoners, waarop aangege ven kon worden wat hen bezighield t.a.v. het milieu. De kaarten zouden dan op ludieke wijze worden aangeboden op de milieuconferentie van de Verenigde Naties in Rio de Janeiro. Behalve deze kaartenactie stelde de Gemeente ook twee leskisten voor het on derwijs beschikbaar met daarin lesmateri aal over bodem en bodemonderzoek. Enkele dagen geleden was ik in Lelypark om te informeren naar de levensboom: niemand wist het. Een oude dame kon zich wel herinneren dat er ooit zo'n boom was geplant. Een bejaarde man zei dat hij eerst ergens anders had gestaan, maar waar hij nu stond: hij wist het niet. Het was wel een bijzondere boom, zei hij. De receptioniste had er nog nooit van gehoord en informeer de bij personeel dat al wat langer in dienst was: geen van allen kon opheldering geven. Harm Brander gebeld: hij kon het zich nog vaag herinneren. Dhr. Rolsma, indertijd werkzaam bij de gemeente Wieringermeer en nu bij Hollands Kroon, zou het zeker nog weten. En ja hoor, Rolsma geeft uitsluitsel: het was, en is nog steeds, een beuk, een Fagus sylvatica. Hoewel, het is al de tweede, want de eerste heeft na enkele jaren het loodje gelegd. Zo'n beetje tegenover het oude postkantoor staat hij. Gelukkig, dat is dan opgelost. Dan nog even over de leskisten. Navraag levert het volgende onthutsende verhaal op: 18 jaar lang hebben deze kisten werke loos op het Gemeentehuis gestaan. Bij het schooldirecteurenoverleg kwamen ze nog wel eens ter sprake in de trant van: 'Jongens, hier staan nog een paar leskisten die jullie gratis mogen gebruiken', maar al die jaren maakte geen enkele school er gebruik van. Uiteindelijk zijn ze in 2010 in arren moede door de Zilvermeeuw meegenomen (de Gemeente wilde er ook vanaf) en worden daar sporadisch gebruikt. PPM Bloemisterij Kosmos Ria en Ronald Lombaard openden in 1992 Bloemisterij Kosmos aan de Planetenlaan in Wieringerwerf. De naam Kosmos werd gekozen omdat die zo goed paste bij de naam van de wijk waar de bloemenwinkel werd gevestigd: de Planetenwijk. De win kel liep van het begin af aan goed, er werd een grote klantenkring opgebouwd. Be halve Ria en Ronald werkten er twee perso neelsleden. Het was een druk bestaan. De Lombaards waren ook vaak in de week enden in touw, dan moesten er inkopen worden gedaan bij de groothandels. In 2004 openbaarde zich bij Ria de ziekte MS. Dat was een grote klap en de toe komst werd ongewis. Het echtpaar zag zich genoodzaakt de zaak te verkopen. Dat deed pijn, want volgens Ria lag haar ziel erin. Tot 2007 bleef in het pand op de Planetenlaan een bloemisterij gevestigd, tegenwoordig is het een winkel in bruidsmode. Ronald is verdergegaan als ZZP'er. Hij werkt voor Op/maat Westfriesland, een leer- en werkbedrijf voor mensen die moeilijk aan de slag komen. Als voorman van de hoveniersgroep begeleidt hij een groep van zes a zeven personen met ofwel een handicap, ofwel een taakstraf. Ria is 58. Haar gezondheid gaat langzaam achter uit, gelukkig is de ziekte bij haar niet erg progressief. Toch kan ze niet stilzitten. Ze is een dochter van Jaap van Bodegom (de oprichter van het loonbedrijf) en het on dernemen zit haar in het bloed. Voor zover haar gezondheid het toelaat is ze nu actief in haar eigen borduurstudio: machinaal borduurt ze logo's op bedrijfskleding enz. En verder past ze regelmatig een dag op haar kleinkinderen. 'Gelukkig gaat de een naar school en de ander naar de peuter school, dus niet de hele dag. Want dat is te zwaar voor me.' RS 29 Kroniek no. 63, 2oe jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 31