Chemobox Uit een bericht in de Wieringermeerbode blijkt dat in 1992 de chemobox is ingevoerd. Elk huishouden kreeg zo'n paars kunststof kratje met deksel. Het was de bedoeling dat men daarin het klein chemisch afval (KCA) verzamelde dat later door de 'chemokar' werd opgehaald. Het ophalen van al het huishoudelijk afval werd in 1992 nog verzorgd door het Centraal Afvalverwijderingsbedrijf Westfriesland. Wieringermeerders waren al enigszins ge wend aan het scheiden van afval, omdat ze vanaf 1990 in het bezit waren gesteld van twee afvalrolcontainers, een groene en een grijze. Daarin werd het groente-, fruit- en tuinafval gescheiden van het andere afval. Dat gebeurt nu nog steeds. Met de chemobox is het slechter afgelopen. In het begin verscheen 'de chemokar', een witte vrachtauto, zo af en toe in de straat. Via een luidspreker werden bewoners op geroepen de chemobox te laten legen. De box moest persoonlijk overhandigd worden aan de medewerker van de chemokar. Deze controleerde of er geen spullen in zaten die er niet in thuishoorden, waarna de box werd geleegd. Enige tijd later kwam de kar alleen nog op afroep langs. Aanbieden hoefde niet meer persoonlijk, maar je moest de box wel bij de voordeur zetten en niet aan de weg. De lijst van producten die in de chemobox hoorden stond afgedrukt op een paarse stic ker, in de vorm van de echte chemobox. De lijst was lang. Er stonden producten op als schoensmeer en inkt, waarvan we eerder niet wisten dat ze tot het klein chemisch af val behoorden. De chemokar is niet meer, sinds wanneer is onbekend. CAW is opgegaan in HVC. Vol gens een woordvoerster van HVC wordt in 'ons gebied' helemaal geen KCA meer opge haald. Wel worden batterijen en verf keurig ingeleverd bij winkels terwijl de burgers an der klein chemisch afval netjes inleveren op het afvalbrengstation. HVC voert regelmatig sorteerproeven uit, waarbij onder andere wordt gecontroleerd op de hoeveelheid KCA in het huishoudelijk afval. Die hoeveelheid stelt niet veel voor, volgens HVC. Rita Smit Garage Samen met Roland Koopman heeft Ane Brouwers uit Middenmeer in april 1992 een nieuwe garage geopend aan de Havenweg in Wieringerwerf. Zij doopten de werkplaats dan ook heel toepasselijk tot Garage Koop man-Brouwers. Het idee om een eigen garage te beginnen werd toentertijd uit nood geboren, Ane Brouwers was kort daarvoor werkzaam ge weest bij garage Althuizius in Middenmeer. Toen dit bedrijf het niet meer kon bolwer ken en Brouwers zonder werk kwam te zit ten, was dat niet het sein om bij de pakken neer te gaan zitten, maar om verder te kijken dan zijn neus lang is. Hij kwam op het spoor van het pand aan de Havenweg, waar altijd al een garage was gevestigd en dat net vrij kwam te staan. Vervolgens bleek ook Ronald Koopman bereid om een nieuw avontuur aan te gaan. In vijf dagen hebben ze toen de garage een flinke opknapbeurt gegeven. Ook hebben ze de ruimte wat vergroot, maar 'het bleef een klein hokkie' volgens Koopman. Garage Koopman-Brouwers richt zich op het ge bruikelijke werk: reparaties, onderhoud en plaatwerk. Maar ook nieuwe auto's kunnen desgewenst worden geleverd. Van gewezen broodheer Althuizius heeft Brouwers de complete inventaris en de magazijnvoorraad kunnen overnemen. 26 Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 28