voordoen. Een eigen interne technische dienst weet altijd raad en repareert snel, efficiënt en voordelig. De naam van een van die techneuten moet hier genoemd worden: Bas Blijdorp. Hij heeft veel voor het Genoot schap gedaan. Zo blijven wij hem herinne ren. Temeer daar hij ook twee boeken voor het Genootschap heeft samengesteld en geschreven. Helaas zijn beide boeken uit verkocht. Maar de dankbare herinnering aan onze schrijvende timmerman blijft. Verschillende groepen Nu het toch over schrijven gaat, onze schrij versgroep bestaat al jaren en nog zijn niet alle Wieringermeergebeurtenissen opge schreven. Ze zijn ook nog niet allemaal ver teld en er ontstaan telkens weer nieuwe verhalen. Opvallend aan dat immateriële erfgoed is dat het vrijwel altijd om jeugdher inneringen gaat die op latere leeftijd opbor relen en naar buiten komen. Jonge mensen maken meer mee, lijkt het, en ze ondergaan hun leven intenser dan de bedaagde mens. Maar de ouderen vertellen en schrijven lie ver dan de jongelingen. Dus terugkijkend naar hun jonge jaren komen de gebeurte nissen bijna vanzelf terug in hun geheugen. Ze hoeven het alleen maar op te schrijven. Veel mensen doen dat met plezier en met een zwierig handschrift. Voor de mensen die geen pen hebben of geen schrijfzin is onze schrijversgroep de ideale partij om hun geschiedenis aan te vertellen. In het archief staan die vertellingen onder de titel 'persoonlijke verhalen' opgeslagen. Op de website kan men door de verhalenbundel bladeren en op zoekwoord is elk verhaal te traceren en te lezen. Meestal wordt een kandidaatverteller bena derd door iemand van de schrijversgroep. Het kan natuurlijk ook andersom. Als u uw verhaal kwijt wilt kunt u altijd contact opne men met het Genootschap. Uw geschiedenis komt dan in goede en veilige handen, opge slagen voor de volgende generaties. Het Genootschap heeft nog een bijzondere schrijver, de journalist onder ons. Zij ver zorgt de publiciteit. Zij laat de buitenwe reld weten dat we er zijn en wat we doen. Gewoon onmisbaar. Zelfs het Genootschap gaat digitaal. In de vorige alinea werd de website al terloops genoemd. Een historische vereniging is op digitaal terrein geen voorloper. Heel begrij pelijk en verklaarbaar. De gemiddelde leef tijd van de vrijwilligers is nooit exact bere kend maar al schattend en rekenend mogen we veronderstellen dat ze allemaal vóór of in de vijftiger jaren van de vorige eeuw hun opleiding genoten. Ze leerden alles over het decimale stelsel maar het begrip digitaal stond zelfs nog niet in de Koenen van 1966. De digitalis, vingerhoedskruid, stond toen al wel in vrijwel iedere bloementuin, maar had geen elektronische connecties. Met vallen en opstaan is het Genootschap de computer gaan omarmen. Het kon niet anders. En nu: e-mails zijn niet meer weg te denken. Alle foto's zijn nu digitaal opge slagen, werk van de Digitaliseergroep. De archiefcollectie wordt geleidelijk aan in het ZCBS (Zijper Collectie Beheer Systeem) ge zet en de Website van het Genootschap is, alhoewel nog steeds in opbouw, een zeer bruikbaar podium voor alle verenigings zaken. Toegegeven, het ging moeizaam, maar van alle vrijwilligers is nu ruim 90 pro cent voorzien van een e-mailadres. Dat was twintig jaar geleden ondenkbaar. Hoeveel tentoonstellingen zijn er in al die jaren ingericht? In eigen huis of elders? We weten allemaal nog van de lucratieve gar- derobedienst op Agriport, van het Beloofd Land megaproject samen met de basisscho len en een aantal provinciale instellingen, nu samengevoegd tot Cultuurcompagnie Noord-Holland. Na zelf in een eerder stadium een plan voor een Pioniersmuseum gelanceerd te hebben 20 Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 22