voor het wel en wee van het Genootschap, daar is het een lijfblad voor. Het bestuur kan er altijd zijn boodschap in kwijt. Verslagen, uitnodigingen, oproepen, mededelingen, kortom alle zaken die nodig zijn voor het contact tussen leden en bestuur. Gelukkig kreeg de geschiedenis altijd de meeste ruimte. De redactie heeft 20 jaar lang voor een goede balans gezorgd. De redactie diepte geschiedenis op, legde ge schiedenis vast en gaf al die zaken door aan de lezers. Goed leesbaar, keurig verzorgd en boeiend. Altijd. De noodzakelijke vereni- gingsberichten komen bij de leden terecht en de geschiedenis van de polder blijft on der de leden. En daar is de Kroniek ook voor. Het uiterlijk van de Kroniek is slechts een maal grondig veranderd. Tot en met nummer 27 was er het Azpformaat met op de blauwe omslag de fameuze 'Wieringermeerdia- mant'. Nummer 28 verscheen in het huidige formaat, al zullen de preciezen onder ons stellen dat erin de loop der jaren in de breed te ongeveer een centimeter af is gegaan. Het zij zo. Tot en met nummer 45 sierde het ver enigingslogo met ir.Lely de omslag. Daarna kwam de huidige fotocollage. Inhoudelijk is er natuurlijk ook regelmatig wat veranderd. En dat daarbij de samenstel ling van de redactie een rol speelt is onte genzeggelijk waar. Verschillen zullen er zijn, verschillen mogen er zijn. Na de periode Het huidige archief Datema zijn we nu in de periode Montsma. Iedere redactie heeft een eigen stijl. De lees baarheid is in hun handen. Dat is logisch. Maar het oordeel is aan de lezers. De overgang naar een luxere uitvoering in 2001 werd mogelijk gemaakt door het be drijfsleven in de polder. Een hele groep ad verteerders draagt sinds die tijd bij aan de financiering van onze mooie Kroniek. Met de toename van het ledental steeg ook de oplaag van de Kroniek. De drukker levert driemaal per jaar een pallet dozen vol Kro nieken af. Een groep vrijwilligers tovert in een mum van tijd die berg Kronieken om in wat wij noemen de wijkstapeltjes. 24 sta peltjes, voor 24 wijken, te bezorgen door 24 bezorgers. De ledenadministrateur print voor iedere Kroniek de bezorglijsten, aan de hand waarvan elke bezorger zijn polder route bepaalt. Een bijzonder detail van die lijsten moet wel even genoemd worden. Op elke lijst staat namelijk aangegeven hoeveel de bezorger aan besparing oplevert voor het Genootschap. Dat is ter aanmoediging. De verre bestemmingen buiten beschouwing gelaten zullen er per keer ongeveer 900 Kronieken rondgebracht worden. 900 maal 88 cent maakt bijna 800 euro besparing voor elke Kroniek. Beste lezer, bedenk daarbij dat u nu nummer 63 zit te lezen. Hulde aan de bezorgers. Genoeg over ons geweldige lijfblad. Nog even over de inhoud In de artikelen van de Kroniek komen velerlei onderwerpen aan de orde. Echter, de verha len over en van personen kwamen het meest aan de orde: 78X. Ook gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog scoorden hoog: 48X, terwijl daarin ook i8x over de inundatie werd gesproken. Over bedrijven en verenigingen werd 31 maal een artikel gebracht, even vaak als over de wederopbouw. De rubrieken deden het ook goed: Vijftig jaar geleden: 35X; Driemaandelijkse berich ten: i8x; Flevobode: 13X; Boekbespreking: Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 20