De eerste schenking was het vaandel van de Wieringermeerfanfare met medailles en lau wertakken, dit werd tijdens de oprichtings vergadering overhandigd. Nadien groeide de collectie snel. Alles werd aangepakt, alles werd opgeborgen, heel simpel. Maar dat klinkt eenvoudiger dan het is. Archiveren heeft twee kanten. Om bij het opbergen te beginnen, hoe doe je dat? Het archief in de Rabo-bank Neem bijvoorbeeld een oude Volkskrant met een foto van een Wieringermeerboerderij en een artikel over de kerkenbouw. Die berg je op zonder vouwen, blad voor blad omgeven door vloeipapier, in een chemisch neutrale sfeer, bij lage luchtvochtigheid en ontoegan kelijk voor zilvervisjes en muizen om maar twee belagers te noemen. Om die krant terug te kunnen vinden krijgt hij een num mer en ook de la waarin hij belandt krijgt een aanduiding. Dan komen we bij aspect twee van het archiveren: hoe zorg je ervoor dat die krant terug te vinden is? Komt hij in het systeem bij 'kranten', bij 'boerderijen' of bij 'Kerkenbouw'? En eigenlijk moet je ook nog naar de bouwende geloofsgroep kijken. Uiteindelijk zal zo'n krant op drie kaartjes een vermelding krijgen, maar ondertus sen ben je er een hele tijd zoet mee. Met enige professionele hulp kwam het eerste kaartenbaksysteem tot stand. Die kaartjes staan er nog. Na de verhuizing in 2000 naar het Genoot schapshuis kwam er hulp. Margreet Kroon en Irene Biesheuvel hielpen mee de docu menten op onderwerp te zetten en de voor werpen een plaatsje te geven. Verdere ver sterking kreeg de archiefgroep met de komst van Janny Kooistra, Leny van der Giessen en Trudy van Vilsteren. Deze laatste verzorgt de invoering van de documenten en voorwer pen in de computer. Iedere woensdagmid dag komt de archiefgroep bij elkaar en verwerkt de binnen gekomen artikelen. Alles wordt opgeslagen in zuurvrije dozen, prentendozen. Voorwerpen en foto's worden zo nodig inge pakt in zijdevloeipapier. Sinds enkele jaren vullen de gevers een formulier in. Daar op kunnen zij aangeven wat er moet gebeuren met de schenking als mocht blijken dat het aangebodene reeds in het archief aanwezig is. Moet het dan terug naar de gever of mag het Genootschap overgaan tot verkoop. Meestentijds vaart de vereni gingskas er wel bij. Altijd is in de Kroniek te lezen wat er in de voorbije periode binnen is gekomen en van wie het afkomstig is. En alle leden weten ondertussen dat alle schenkin gen bij de archiefgroep in goede handen zijn. De mensen van het archief hebben nog een taak: Zij stellen de tentoonstellingen in het Genootschapshuis samen. Met een luiste rend oor en met een goed gevoel voor de actualiteit weten ze steeds een passend onderwerp te kiezen. Hun kennis van de collectie etaleren ze keer op keer op een fraaie manier. Kroniek Keurig in het gelid op een plank in de boe kenkast hebben de Kronieken met zijn twee en zestigen slechts 14 cm ruimte nodig. Dat klinkt bescheiden maar als je de inhouds- lijst overziet dan weet je beter. Nagenoeg de hele Wieringermeergeschiedenis staat erin. Uiteraard is in elke Kroniek ruimte gemaakt 16 Kroniek no. 63, 20s jaargang, 2012/3 i«

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 18