Ons jarige Genootschap, een terugblik. Waarmee begint een historische vereni ging of in ons geval een geschiedenis genootschap? Over het antwoord hoef je niet lang na te denken. Het begint bij één verzamelaar. Al is het woord verzamelaar in dit verband misschien niet zo op zijn plaats. Onze taal kent nogal wat synoniemen voor dat begrip. Bijvoorbeeld: van kennis zegt men dat je dat vergaart, bij postzegels hebben we het over sparen, schilderijen koop je aan. Hoe zeggen we het bij geschiedenis? Geschiedenis bewaar je, je onthoudt de gebeurtenissen, je schrijft het op, je tekent of fotografeert alles waar je belangstelling voor hebt. En in al die vormen sla je het ver leden op. In de kast, tegenwoordig vaak ook op de computer. En staand voor je volle kast, voor een over volle kast, realiseer je je als bewaarder of verzamelaar, om dat woord maar te blijven gebruiken, dat er ergens een punt komt dat eindeloos doorgaan met opslaan niet kan. Je huis wordt te klein of zelf word je te oud om nog enige ordening in het geheel te kunnen handhaven. Wat dan? Eén verzamelaar maakt nog geen Historisch Genootschap. En twee ook niet. Maar er zijn veel verzamelaars en als er toevallig een col lectioneur tussen zit met enig organisatie talent dan kan het zijn dat die persoon het plan opvat om de medeverzamelaars bijeen te roepen. Zo gezegd, zo gedaan. En we we ten allemaal wat er gebeurt als je fanatieke verzamelaars, en verzamelaars zijn fana ten, rond een tafel hebt zitten. Zeker als ze allemaal hetzelfde verleden verzamelen, dan komt er een niet te stoppen proces op gang. Zo is het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer geboren. Aan de wieg van het Genootschap stonden dus de verzamelaars en de organisatoren. Beide groepen zijn van groot belang geweest en beide willen we voor het voetlicht halen. De verzamelaars Vanaf het ontstaan van het Genootschap is het een vaste gewoonte om alle schenkin gen te noteren. Gelukkig maar. Vermoedelijk is er in geen van de 62 tot nu verschenen Kronieken geen melding geweest van aange boden artikelen. Altijd is de toevoerstroom van memorabilia op gang gebleven. Van een zeldzame foto, van een voedselbon tot een zaaiviool, tot zelfs hele collecties. Zonder de niet-genoemde giften te kort te doen moeten we ons (van de redactie) hier beperken tot een selectie van aan het Genootschap overgedragen verzamelingen, archieven en geldelijke bijdragen. Na 62 Kronieken doorgenomen te hebben komen we na een onwillekeurige schifting bij de volgende namen en zaken: Collectie Tonny en Piet Teeling-Geers Collecties van Metz en Otten Collectie Anneke Zijlmans-Muller Gemeente Wieringermeer Cultuurcompagnie Noord-Holland Blijdorp Domeinen Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Wieringermeer. Diverse Verenigingsarchieven. List fotoarchief GUL Meerkoetelaars Koetelgift 1998 VSB fonds Ft.15000,- Mw. Gerritsen-Broer Collectie Bouke Bakker Agriport garderobeopbrengst Tonny en Piet Teeling, de pioniers van het Genootschap .3 Kroniek no. 63, 20e jaargang, 2012/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 15