ker, de ene keer keek je naar de wolken om te kijken of je ook beestenfiguren kon ont dekken, de andere keer had je een ernstig gesprek over wat je later wilt, maar nooit over je broertje Jan. En dan ga je je afvragen: Jan moet mij toch ook nog wel op schoot gehad hebben, zijn daar foto's van? Wat ik wel heb, en dat is me heel dierbaar: hij heeft nog net, voordat hij verdronken is, met kleine kraaltjes op de kleuterschool een armbandje gemaakt. En dat ligt in een doosje". De opvolging geregeld "Toen kreeg ik een vrijer en die had wel oren naar de boerderij. Het was zo (en nu vertelt Jan Koster, afkomstig van Den Oever, verder)": "Als kleine jongen ging ik met mijn vader mee te vissen. Dan gingen we de zee op, nog met zo'n Wieringer aak. En dan hadden we een keer slecht weer, in het Marsdiep, en toen liepen de golven achter over het schip heen; toen zat ik nog op school. Ik zei: Dat zie ik niet meer zitten, dat hoeft voor mij niet meer. Doorleren was er niet bij, ik kwam uit een heel groot gezin, ik wilde eigenlijk doorleren, maar dat lukte niet. Dus ga maar de boer op, en zo kwam ik bij de familie Veeman aan de Noorderdijk weg terecht, toen was ik 15 jaar. In die tijd begon ik aan een avondcursus voor de Land bouw. Tot aan mijn diensttijd ben ik daar ge weest. In 1956 ging ik in dienst en in '57 ben ik er uitgekomen. In de herfst van dat jaar ben ik eerst nog met een sorteerploeg van Egbert Schut, de loonwerker, langs de boeren geweest, samen met enkele broers van mijn moeder (ome Jaap en ome Dirk). In maart van het jaar daarop ben ik bij Sam van der Oord aan de Molenweg komen werken. Toen wij trouwden in i960 kwamen wij in Middenmeer te wonen, aan de Prof. Lorentzstraat. Daar wordt ook dochter Marian geboren. We woonden daar naast Henk en Els v/d Merendonk, met wie we het heel goed konden vinden. Een leuke herin nering uit die tijd: Els had eens een schaal appelmoes op het scheidingsmuurtje achter ons huis gezet. Ik had die stiekem bij ons in de keuken gezet. Plotseling een brul bij de buren: Henk, de schaal appelmoes is gesto len... Als we elkaar tegenkomen moeten we er nog altijd om lachen. In 1962 vroeg mijn schoonvader of ik met hem in maatschap wilde, in die tijd konden dochters van boeren nog niet het bedrijf van hun vader overnemen. Dus verhuisden we naar Kreileroord, naar de Korenstraat, totdat we in 1965 naar de Zeugweg kwamen. Moeder Hartland had wel tegen Matie ge zegd: "Weet waar je aan begint", maar vol gens Matie moet je het niet alleen zien als je beroep, maar ook als je hobby. Ze zegt: "We hebben moeilijke periodes gehad, maar ook hele fijne. Ik ben daar gelukkig geweest, ik kan niet anders zeggen". Aan de Zeugweg werd dochter Inge geboren, in 1966. Later, in 1971 nog dochter Gonda in het ziekenhuis van Alkmaar. In die tijd hebben we ook met drie bedrijven samengewerkt, over en weer en dat ging 24 Kroniek no. 62, 20s jaargang, 2012/2 Kleine Jan voor de deur van de kleuterschool (1939)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 26