Zodra de Zweedse noodwo ningen gebouwd zijn bij de boerderijen aan de Zeugweg, zijn we weer teruggegaan. Daarna heeft het nog wel tot de 60-er jaren geduurd voordat de schuren met ingebouwde woning werden afgebouwd, want de grotere schuren kregen voorrang". Andere bezigheden "Toen het gezin aan de Zeug- weg kwam te wonen, is vader al heel gauw bij het zangkoor ge komen van meneer Beemster, dat heeft hij heel fijn gevonden. Het was een gemengd koor, Slabbekoorn zat er ook op. Ik weet nog dat Slabbekoorn en mijn vader een keer het Onze Vader hebben voorgezon gen in Alkmaar in de Grote Kerk. Bij welke gelegenheid dat was weet ik niet meer. Hij is actief geweest in de NH-kerk en heeft bijna dertig jaar lang zo'n beetje alle func ties vervuld die er waren, o.a. scriba, actief in een beroepencommissie voor een do minee, ouderling, noem maar op. Vader is jarenlang op het koor geweest, totdat het werd opgeheven, dat vond hij heel jammer. Hij ging veel naar vergaderingen, o.a. voor de Hollandse Mij van Landbouw; hij was wel 2 of 3 avonden in de week weg, dat vond ik helemaal niet leuk. Maar hij heeft dat 30 jaar volgehouden, samen met Kaan en Hoornsman, die kwamen ook veel bij ons thuis; dat was in de tijd van dominee Vink. Mam was anders, die was vrij teruggetrok ken, vooral na het ongeluk met kleine Jan. Dat ga je later pas begrijpen, als je ouder wordt. Ik heb het toen nooit zo aange voeld, maar ze heeft daar zo'n dreun door gekregen, dat Jan toen verdronken is. Een paar jaar terug belde m'n jongste zus op, in tranen, en zei:"Matie, ik zit hier met een doos oude foto's. Waarom weten wij zo weinig van broertje Jan? Wij hebben het gevoel dat hij is doodgezwegen, kan jij me nog wat vertellen?" Dat kwam bij mij heel hard aan. Ik zei:"Lieverd, dat ging gewoon zo. Want als ik zijn naam eens noemde, werd er niet op inge gaan. Maar dat was toen zo, tegenwoor dig zijn ze heel open over die dingen". Als je ouder wordt heb je zulke gesprekken met je jongste zus en dan ga je zelf ook lopen denken; dan realiseer je je dat je altijd met Pa op het land was (ik hebzelfnooit een baan gehad), samen in de bieten liep of je kwam Boerderij 168 aan de Zeugweg, met kastanjeboom (1943) even bij op de kopak- Kroniek no. 62, 2oe jaargang, 2012/2 Opa Hartland (r) achter de zakkennaaimachine bij de fa.Koolhaas (1933) 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 25