2 heeft het daar vreselijk moeilijk mee gehad en zich waarschijnlijk haar hele verdere leven schuldig gevoeld. Vader was gelegerd aan de Grebbeberg. Het verhaal gaat dat er bij schietoefeningen bij sommigen zaagsel uit de loop kwam, klaar blijkelijk pogingen tot sabotage. Van Duits gezinde personen? Wie zal het zeggen. Bij de inval van de Duitsers in mei 1940 had zijn gevechtsgroep zich teruggetrokken en heeft ook niet deelgenomen aan gevechtshande lingen; dat was net voor de overgave van de Nederlandse troepen. Een deel was er zelfs al vandoor gegaan en een ander deel, waar vader ook bij was, werd krijgsgevangen gemaakt door de Duitsers, maar kort daarna weer vrijgelaten". Een eigen bedrijf "Vader kwam weer thuis en zette zijn werk voorde Directie voort. In 1943 schreef hij zich in voor een boerderij. Op 't laatst was er nog een boerderij vrij aan de Praamweg en een aan de Zeugweg. Voor die aan de Praamweg werd hij uitgeloot, maar voor de Zeugweg in geloot. Het gezin kwam dus te wonen aan de Zeugweg, op J68. Moeder maakte werk van de tuin: ze legde een rotstuintje aan en voor het huis werd een kastanjeboom geplant. Zus Lenie werd geboren en moeders vader die timmerman was, timmerde een wagen tje, speciaal voor haar. Ik mocht daarmee mijn zusje rond de boerderij rijden, maar zo dra er vliegtuigen te horen waren, vloog ma naar buiten om ons met het wagentje naar binnen te halen, doodsbenauwd voor even tuele beschietingen. Op de boerderij ko men enkele koeien, er wordt een kippenhok gebouwd en de eerste oogst wordt binnen gehaald, o.a. vlas". Tijdens de oorlog "Vader is bang dat hij alsnog zal worden op gehaald door de Duit sers in het kader van de Arbeitseinsatz. In 1944 slaapt hij geregeld in de strobalen bij buur vrouw De Visser. Als er Duitsers op de boerde rij langskomen zijn pa en ma doodsbenauwd dat ik in mijn argeloos heid mijn mond voorbij zal praten. In datzelfde jaar komen veel voed selzoekers langs de deur en lukt het mijn moeder een uitzet luiers bij elkaar te ruilen voor de uitgedeelde erwten en tarwe. Zo klein als ik ben vertel ik vader dat er mensen zijn die zich in de singel tussen Vermaat en ons verkleden. Zo voorkom ik dat sommige mensen voor een tweede keer voedsel krij gen. Mijn vader had al eens gedacht dat hij enkele personen eerder had gezien. Bij de onderwaterzetting "vlucht" ons gezin uit de polder met een boot van "neef" Piet Hartland, die daar in het kanaal lag om stro in te laden. Onderweg wordt de familie Koops nog opgepikt die aan de Robbenoord- weg bij Van Oosten woonde (voorheen Van der Sar). De familie komt in Schoorl terecht, eerst bij familie van moeder Hartland, later in het vrijgekomen huis van haar vader, opa Koel. Daar wordt ook zus Gonda geboren. In het voorjaar van 1946 wordt opnieuw ingezaaid; daarvoor gaat vader met de fiets vanuit Schoorl naar de boerderij. Kroniek no. 62, 2oe jaargang, 2012/2 j-.-czJ-. De verhuizing van oom Cor en tante Jane 1932) 22

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 24