Een stukje familiegeschiedenis rond J68 (verteld door Jan Koster en Matie Koster-Hartland) De begintijd Matie Koster vertelt: "Mijn vader, Jacob Hart- land, werd geboren in Koedijk, daar hadden ze een tuindersbedrijf. Dat liep niet al te best meer en toen de Polder droog kwam besloot vader om daar werk te zoeken. Er werden in de Wieringermeer mensen gevraagd die goed overweg konden met dekschuiten. Dat kon hij want hij vervoerde vaak de kool door de sloten naar de veiling. Vader werd aan genomen door de Directie Wieringermeer en kreeg als taak om met een waterboot water te brengen naar de boerderij "De Eer ste" aan de Slootweg. Dat water was vooral bedoeld voor de vrouwen die daar werkten om te koken en te wassen voor de arbei ders. Op oude foto's zijn soms de waslijnen met de was nog te zien. Later vervoerde hij kunstmest en zaaizaad en landbouwmachi nes zoals rupstrekkers, alles hebben ze ver voerd. Ook bracht hij wel water langs bij de eerste koeien in de Meer. In die eerste tijd hadden de koeien vaak last van diarree en zo nu en dan ook van mond-en-klauwzeer. Vader woonde toentertijd aan de Poelweg, in de kost bij iemand, samen met Derk Mansholt. Later kwamen de eerste huizen in Middenmeer aan de Havenstraat. Op 9 september 1932 trouwden vader en moeder Hartland en kwamen te wonen aan de Havenstraat 3, naast de familie Mulder, die op de hoek woonde, en buurman Geur- kink, wiens zoon later schoenmaker werd. Om het huis in te komen hadden ze een plank naar de voordeur gelegd, want alles was nog prut, er was nog geen bestrating. Pa heeft ma toen over die loopplank het huis binnengedragen". Meer familie naar de polder "Ook een broer van vader, ome Cor, kwam met zijn vrouw naar de Wieringermeer; ze woonden in de Torenstraat. Samen hebben ze jaren met dekschuiten door de kanalen gevaren om bij de boerderijen spullen af te leveren. Na de periode als schipper werd vader vrachtwagenchauffeur en ook ome Cor kwam op een vrachtwagen. Ook nu weer werd kunstmest en zaaizaad vervoerd in op dracht van de Directie, maar er werden ook verhuizingen gedaan voor nieuwe bewo ners. Opa en oma kwamen uiteindelijk ook in Middenmeer terecht: ze woonden aan de Torenstraat, deur aan drempel met Cor. Opa kwam aan het werk bij de firma Koolhaas, al vanaf 1933. Koolhaas was een van de eer ste graanhandelaren in de Polder. Zelfs oma kreeg een "baan": bij dr. Hoogkamer deed ze schoonmaakwerk, de instrumenten, de wacht kamer enz. In 1935 wordt broertje Jan geboren en vier later dochter Matie, dat ben ik dus. In die tijd is vader opgeroepen in militaire dienst, vanwege de oor logsdreiging. Jan gaat in 1939 naar de kleuter school. Heel kort daarna raakt hij in een onbe waakt moment in het ka naal en verdrinkt, het is dan 6 juli 1939. Moeder 21 Kroniek no. 62, 20e jaargang, 2012/2 Aanvoer van zaaizaad bij "De Eerste" (1931)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 23