een dorsunit. 'Ja, je kunt Jan gerust de techneut van de firma noemen', zegt Henk. In de jaren tachtig en negentig beleefden de Van Bodegommen top tijden in het vlas. Ze waren er de hele zomer mee bezig. 'Vlas heeft aandacht nodig vanaf het moment van groeien tot aan het moment van inschuren,dusvan april tot september. Als er geplukt werd moest regelmatig tot 's nachts aan toe gewerkt worden dat kon zolang het niet vochtig was en dan werd het eten door de vrouwen naar het land gebracht.' Afwisselend werd er gekookt door moeder Van Bodegom en haar schoondochters Eppie en Annie. Om te weten waar de mannen precies zaten werd contact gelegd via een zendbakje, mobiele telefoons bestonden nog niet. In die tijd had het bedrijf nog maar één vaste medewerker, Libbe van der Ploeg. Markt verzadigd Vanaf ongeveer 2003 werd het minder, de markt raakte verzadigd. Henk legt uit hoe dat werkt: 'Vlas kun je jarenlang bewaren mits het goed droog is. Hoe hoger de prijzen, hoe meer vlas er werd uitgezaaid. Bovendien werd het gesubsidieerd door de Europese Unie. Maar door dat grotere aanbod, zakte de prijs. Het vlas werd soms jarenlang opge slagen en dan bleven hele partijen boven de markt zweven, wat de prijs nog meer druk te. In West-Europa werd ongeveer 125.000 ton vlas per jaar verwerkt, maar in 2003 en 2004 bleef er een complete oogst boven de markt hangen. Bovendien verschoof de vlas verwerking meer en meer naar China - daar waren de arbeidskosten lager dan in Europa. Mark van de Bilt heeft de Europese Commis sie gewaarschuwd: "Wij moeten onze kennis niet verkopen, want daarvan krijgen we de rekening gepresenteerd." Toch heeft hij niet kunnen voorkomen dat de vlasver werking naar China en voor een deel naar Rusland - ging' Zwaar vlas In 2007 stopten de Van Bodegommen met het vlas. Henk: 'De prijs was helemaal weg op de wereldmarkt, de boeren lieten steeds minder vlas uitzaaien. We hadden nog maar zo'n 20, 25 hectare en moesten zelf land bij- huren. De teelt is vrij arbeidsintensief en het kon niet meer uit. Omdat we al veel in het maaiwerk zaten, kwam het vlas een beetje ongelegen. Op een gegeven moment zaten Jan en ik in een stuk zwaar vlas dat nogal moeizaam door de plukmachine verwerkt kon worden. Het land was erg nat. Vlas is taai, het is vet en als het nat door de machine gaat dan loopt alles vol. Jan en ik waren allebei halverwege de vijftig en we zeiden tegen elkaar: we stoppen ermee, dit is het laatste jaar dat we vlas hebben geplukt.' Henk vertelt het met spijt in zijn stem. 'Het is een prachtig product, maar... We hebben lang in het vlas gewerkt, vanaf de school banken tot aan ons 55ste jaar. Wij weten echt wel wat vlas is, maar het areaal is flink ingekrompen. Er staat niet veel meer in Nederland. Dat is doodzonde. John, Jans zoon werkte ook al sinds de jaren negentig in het bedrijf. Hij vond het vlas wel leuk, maar was druk met andere werkzaamheden. Hij had zich toegelegd op het maaien van wegen en sloten voor onder andere gemeenten en provincie.' We hebben de bakens verzet en gingen verder met maaien. Firma van Bodegom in 2012 Het bedrijf heeft volop werk in het maaien van wegen en sloten voor de provincie Noord-Holland en Flevoland. Bovendien Kroniek no. 62, 20e jaargang, 2012/2 Gedicht "Het Vlas", auteur onbekend 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 18