'In de beginjaren was het geen vetpot' 50 jaar Firma J. Van Bodegom Zn. Jaap van Bodegom begon in 1962 'voorzichzelf' met het maaien van sloten. Met een lening van de toenmalige Amsterdam-Rotterdam Bank kocht hij een motormaaier en verhuurde zich bij de boeren voor maaiwerk. Wat begon als eenmansbedrijf groeide in 50 jaar uit tot Firma J. van Bodegom Zn., specialist in cultuurtechniek, grond, weg- en waterbouw. Jaap van Bodegom (1925-2005) was landar beider totdat hij voor zichzelf begon. Hij was een sociaal betrokken man die ook kring voorzitter was van de ANAB, de landbouw takvan de NVV (nu FNV). 'Als de boerenarbeiders conflicten hadden over hun loon of over het uitbetalen, ging mijn vader naar de boeren toe', vertelt zijn zoon Henk. 'Mijn vader kende de regels precies en wist hoe het in de cao stond. Hij sprong in de bres voor de arbeiders. Toch hadden de boeren wel respect voor hem, want hij was een hele harde werker en een gewaardeerde kracht. Toen mijn vader in 1962 in de ww belandde besloot hij: "Als ik dan toch mijn eigen broek moet ophouden, dan zoek ik het zelf wel uit." Hij kocht een kleine motormaaier met zijmes, maar moest daarvoor geld lenen bij de Amsterdam- Rotterdam Bank. Directeur Beudeker zei: "Je kunt me maar een keer belazeren, we gaan het proberen met mekaar." Zo begon mijn vader met sloten maaien bij de boeren. Dat moest tweemaal per jaar gebeuren voor de schouw door het Hoogheemraadschap.' In de winter, als het maaiwerk minder was, verhuurde Jaap zich aanvankelijk als land arbeider. Later kocht hij een drainagespuit en vanaf toen spoelde hij in de winter drainages door. De machines werden gestald in een schuurtje in de Bollenstraat in Kreileroord. Toen een gemeenteambtenaar kwam controleren vond deze dat het stallen van machines in het schuurtje eigenlijk niet de bedoeling was. Vader Jaap vroeg waarop hij dit baseerde, want: 'Ik heb een vergun ning aangevraagd voor een garage en meer niet. En dat ik mijn tractor daarin zet is mijn zaak'. Waarna de kwestie was afgedaan.' Bijverdiensten Jaap van Bodegom en zijn vrouw Annie Bor kregen vier kinderen: Henk (1951), Jan (1953), Maria (1955) en Piet (1961). Het gezin woonde in de Vlasstraat in Kreileroord. In de beginjaren was het geen vetpot. 'Toen mijn vader landarbeider was hadden we het al niet breed, maar nadat hij voor zichzelf was begonnen was er vooral 's winters te weinig geld. Mijn moeder vulde het gezinsinkomen aan door verstelwerk te doen voor anderen. Het gebeurde regelmatig dat ze nachten moest doorwerken om het werk klaar te krijgen.' Veel boeren en arbeiders in de Wieringermeer zullen zich Jaap van Bodegom nog kunnen herinneren met zijn kenmerkende outfit: *3 Kroniek no. 62, 20e jaargang, 2012/2 Jaap van Bodegom achter de motormaaier (1989)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 15