"Een enkele reis Amsterdam - Palestina; over Slootdorp graag Aan het eind van de jaren dertig woonde er een jonge joodse jongen in Amsterdam die maar één ideaal had: emigreren naar Palestina om mee te helpen aan de stichting van een joods thuisland. We hadden nooit van zijn bestaan geweten, ware het niet dat zijn dochter zich in 2011 meldde bij een voor haar onbekende boer aan de Koggenrandweg en via via het balletje voorde Kroniek ging rollen. Eliëzer Delden Dorit Delden, dochter van Eliëzer en wetenschapper uit Haifa, ziet kans aan het eind van haar verblijf in Amsterdam naar de Wieringermeer te reizen. Aan knopingspunt voor haar is een getuig schrift van haar vader, geschreven door deheerA.C. de Graaf, woonachtig aan de Koggenrandweg. Een in die tijd jonge boer die een leerling van het Joodse werkkamp in Slootdorp wegwijs maakt op diverse landbouwma chines. Dezelfde De Graaf, die later als verzetsstrijder in de Wieringermeer voor de Duitsers, figuurlijk gesproken, lange tijd ondergedoken wist te blijven. Uitein delijk kostte de onderwaterzetting hem zijn leven. Op de vlucht met paard-en- wagen vol met have en goed wordt hij in de buurt van Wognum door de Duitsers ontdekt en ter plekke geëxecuteerd. Arie de Graaf meldt op 25 september 1939 in een getuigschrift op naam van Eliëzer Delden dat "genoemde persoon tot volle tevredenheid van ondergete kende met veel ambitie en ijver dien tijd heeft gewerkt". Ook staat er te lezen dat "genoemde geleerd heeft met moderne machines om te gaan". Wat bezielt een Amsterdamse jongen van nog geen 200m in de Wieringermeer land arbeid te verrichten? Misschien toch nog wat boerenbloed? Het ligt anders. Zionisme De jonge Delden was gegrepen door het zionisme, een op socialistische grondslag gestoelde beweging die streefde naar een Joods thuisland, een eigen Joodse staat. Deze beweging ontstond aan het einde van de 19e eeuw en is in het leven geroe pen door Theodor Herzl. De aanleiding ligt in Oost-Europa en verder tot diep in Rusland, waar de joodse bevolking ge plaagd wordt door pogroms. Daarbij gaat het er vaak hard aan toe. Mannen, vrouwen en kinderen laten hierbij soms het leven. Vaker nog worden bezittingen vernield en de families verjaagd naar.... Ja waar naartoe? Waarheen kon je het vege lijf redden? Wie geld heeft trekt naar het Westen en verder nog, naar Amerika. Bij anderen ontstaat het idee om naar Palestina te gaan, daar liggen hun wortels tenslotte. Deze trek, vaak lopend en als je geluk hebt met paard en wagen, legt de basis voor het zionisme. Ook joodse mensen uit West-Europa die het vaak be ter hebben dan hun Oost-Europese broe ders worden hierdoor gegrepen. Zo ook Eliëzer Delden, roepnaam Edi, opgroeiend aan de Ceintuurbaan in Amsterdam-Zuid. Na zijn militaire diensttijd meldt hij de familie zijn plannen. De Deldens zijn niet gelukkig met de idea len van Edi. "Het is hier toch goed?". Over Palestina lees je regelmatig dat het er nogal onrustig is. En een neef, ziekenhuis- 32 Kroniek no. 61, 2oe jaargang, 2012/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 34