Wanneer er bijvoorbeeld vrachtwagenchauf feurs kwamen voor een kopje koffie dan lag er een briefje bij hun koffie met de tekst: "U bent hier niet gewenst."Hier was het wer ken onder hoogspanning. Toen hij voor het eerst binnenkwam toonde de chef-kok hem een grote hors d'oeuvre. "Heb je hem goed bekeken?" was de vraag en toen Mart beves tigend antwoordde werd de hors d'oeuvre met twee handen in elkaar geveegd met de woorden: "En nu ga jij er eentje maken!" Het werk betrof natuurlijk als beginneling de koude keuken, dus zowel voorgerechten als nagerechten, dus je moest enorm oplet ten wanneer wat aan de beurt was. Hierna was Mart nog een jaar werkzaam bij Hotel Zomerdijk in Den Oever en toen moest Mart in dienst. In dienst Zijn ouders waren antimilitaristisch en een goede oplossing was dat Mart ging varen, want dan kreeg je vrijstelling van dienst. Zo voer Mart een jaar bij de firma Wagenborg, als kok op een coaster. Toentertijd had deze firma alleen coasters in de vaart, tegenwoor dig ook grote schepen en zware transporten over de weg. Hij was het hele jaar zwaar zee ziek, tot hilariteit van zijn mede-opvarenden. Alleen bij zwaar stormweer had hij hier geen last van en dan gaf het hem geen groter ple zier dan om bij een slingerend schip spek uit te bakken, waarbij dan natuurlijk iets van het vet op de hete plaat terecht kwam en het hele schip naar de speklucht rook. Dit werd hem dan niet in dank afgenomen. Na een jaar varen, op achttienjarige leeftijd, stond on verwacht de Militai re Politie hem op de kade op te wachten. Hij moest alsnog in dienst, want hij had veertien dagen te laat gemeld dat hij ging varen. De lich ting dienstplichtigen waarbij hij was inge deeld was al enkele weken aan de gang. Toen men in dienst hoorde dat Mart kok was werd hij onmiddellijk, zonder enige militaire op leiding, in de keuken tewerkgesteld. Op het moment dat er wederom een nieuwe lichting dienstplichtigen binnenkwam, had men nog steeds gebrek aan keukenpersoneel. Dus Mart, nog steeds zonder de militaire basis opleiding, bleef in de keuken aan het werk. Hij werd zelfs naar de militaire koksschool gestuurd om als korporaal-kok te kunnen functioneren. Mart vond dit de mooiste tijd van zijn leven. Wegens zijn gebrek aan mi litaire instelling werd deze opleiding echter beëindigd en moest hij zonder rang terug naar de keuken. Hier hoorde reglementair een korporaal-kok aanwezig te zijn maar die was nergens te krijgen. Hij werd bij de commandant geroepen en die zei: "Van nu af aan ben jij korporaal-kok!" Het kon dus ook zonder schoolopleiding... Na de dienst tijd ging Mart terug naar Hotel Zomerdijk en hier bleef hij tot zijn negenentwintigste jaar werken. Een nieuw bestaan Mart en zijn vrouw Bea kenden elkaar al vanaf dat Bea 8 jaar oud was. Bea was in Amsterdam geboren, haar vader was vracht wagenchauffeur en haar moeder huisvrouw. Later werd haar vader rekwisiteur bij de Ci- netone filmmaatschappij in Duivendrecht. 26 Kroniek no. 61, 20e jaargang, 2012/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 28