Even naar Mart De snackbar van Mart, aan de haven van Midden meer, was 36 jaar lang een begrip in Midden meer en omstreken. "Even een patatje halen bij Mart" was een bekende uitdrukking in de polder. Eind december 2011 is Mart na 36 jaar patatbakken gestopt. Van de slager en de bakker Mart Horstman is geboren uit Drentse ou ders op 5 november 1946 in Zaandijk. Wan neer hij twee jaar is verhuizen vader, moeder, Mart en zijn broer naar Westerland. Vader kon als arbeider werk vinden in de Wierin- germeerpolder. Vader en moeder werkten beiden op het land en een van de eerste din gen die Mart zich kan herinneren is dat hij als kind meehielp de bieten uit te dunnen. Hij bracht zijn lagere schooltijd door op de Westerlandschool en ging vervolgens naar de VGLO in Hippolytushoef. Hij wilde van jongs af aan kok worden. Dit kwam slager Ab Kok van De Haukes, ook bekend in de Wieringermeer, ter ore toen deze de bood schappen bij de mensen langs bracht. "Dan moet je maar eens bij mij in de slagerij ko men kijken, want met vlees werken moet je dan toch ook leren". Dit leverde een van de naarste momenten op die Mart zich kan herinneren. Toen hij als jochie achterom de slagerij binnenstapte hing daar een pas geslacht schaap aan de haak, alle ingewanden enz. er nog uitpuilend. Hij kan zich de stank nu nog herinneren. Bij Ab Kok heeft Mart het uitbenen geleerd en hierna ging Mart op dertienjarige leeftijd naar de bakkerij van Jaap Visser, die aan de haven van De Haukes woonde. Hier moest hij natuurlijk beginnen met werkzaamheden zoals het invetten van de bakplaten enzovoorts. Werken in hotels Om zich verder te bekwamen volgde Mart een bakkersopleiding in Den Helder, maar hij wilde nog steeds naar de koksschool in Amsterdam. Zijn ouders vonden hem nog te jong. Uitein delijk ging hij toch naar de koksschool, maar na anderhalf jaar werden hem de vier talen die aangeleerd moesten worden te veel. Tijdens deze opleiding liep hij stage in Bergen in het Parkhotel. Op ongeveer vijf tienjarige leeftijd kwam hij in Hotel Friesland te werk. Dit was in die tijd een klasse-tent. Kroniek no. 61, 20e jaargang, 2012/1 «>4*» 1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 27