gave klokbeker gevonden. De visgraatver sieringen en het omwikkelen met touw, om zo een mooie versiering te krijgen, zijn typerend voor dit soort bekers. De ene vorm is slank en lijkt op een 'S', de andere is wat rechter en heeft een platte voet. Het zijn zeer speciale vondsten die halverwege de vorige eeuw gedaan zijn. Daarnaast zijn er over de gehele polder honderden fragmenten gevonden, daterend uit de vroege middeleeuwen (450 - 1050) en de late middeleeuwen (1050 - 1500). De gebruiksvoorwerpen zijn rijk vertegenwoordigd, maar er zijn ook andere bijzondere vondsten gedaan. Met de boomstamkano zijn er 21 scheepswrakken bekend. Dit zijn wrakken van verschillende grootte die dateren uit de 16de en 17de eeuw, van turfschip tot spiegeljacht. Toen de polder in 1930 droog kwam, werd er nog niet zoveel aandacht aan de scheepswrakken besteed. Men noteerde de vondst en ruimde die. De wrakken die later gevonden zijn, zijn beter beschreven en onderzocht. Het spiegeljacht dat in 1952 werd aangetroffen, is hier een mooi voorbeeld van. Het gaat om een vergaan schip uit de 17de eeuw. Men trof er diverse fragmenten aan van onder andere kookpotten en ander aardewerk en daarnaast fragmenten van een houten lepeltje. Twee schoenen laten zien dat men toen ook al verschillen had. Een was er rijk versierd op het bovenleer en was gedeeltelijk intact, de andere schoen was niet versierd en nog compleet. Bij een wrak dat in 1944 was gevonden tussen Wieringerwerf en Slootdorp werd een draagberrie gevonden. Het was een zwaar gebouwde schuit van eikenhout en had een lengte van circa 14 meter met een klein roefje. In de omgeving van Aartswoud zijn ook bijzondere vondsten gedaan, zoals de resten van het in 1100 verdronken dorpje Gawijzend, in 1930 gevonden door de heer Braat. Fragmenten van potten van Pingsdorfer makelij, maar ook zes sarcofagen van Duits roodzandsteen. Recentelijk is er nog een unieke vondst gedaan nabij Medemblik. Bij het aanleggen van leidingen door de Gas Unie zijn er resten gevonden van een walvis, waarschijnlijk een jong van een grijze walvis. Dit is de derde walvisvondst in het bestaan van de Wieringermeer: wellicht hebben walvissen hier ooit hun paaigronden gehad. In 1935 is er een skelet van een grijze walvis gevonden. Men vermoedt dat deze is gestrand of gedood door en voor de mensen. Geschat wordt dat het karkas circa tweeduizend jaar in de bodem heeft gelegen. Waarmee is aangetoond dat de Wieringermeer een zeer rijke en lange historie heeft. Ina Hoogenbosch-Glas Bovenstaand artikel is een iets ingekorte weergave van het artikel "Vondsten uit de Zuiderzeepolder" uit het cultuur-historisch magazine "Poldervondsten", nr. 13, 2010. Dit blad is in 2011 voortge zet onder de naam "Vind", magazine voor geschiedenis, archeologie, kunst en antiek. Voor de boomstamkano zie ook de site "Oneindig Noord- Holland". Kroniek no. 60,19e jaargang, 2011/3 Een Indiëvaarder, gevonden op kavel E25 aan de Wierweg in februari 1952, wordt onderzocht 29

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 31