Vondsten uit de Wieringermeerpolder De vondst van een wrak van een boomstamkano van ca. 5500 jaar oud bevestigt dat er in de Wieringermeerpolder al in lang vervlogen tijden leven is geweest. Tijdens grondwerk zaamheden in 2007 ten behoeve van een nieuw te realiseren natuur-/ recreatiegebied - plangebied "de Dijkgatsweide" - nabij het Robbenoordbos en Sluitgatbos, stuitte men bij het egaliseren op een lichte verkleuring van de grond en werden de contouren van de kano zichtbaar. Men schakelde instanties in en na onderzoek d.m.v. een Ci4-datering bleek het om iets heel speciaals te gaan: een boomstamkano uit de Midden-Steentijd, globaal de periode van 9000-3000 v.Chr. Onderzoek door RAAP (het archeologisch adviesbureau) en BIAX (Onderzoeks- en Adviesbureau voor Biologische Archeolo gie en Landschapsreconstructie) wees uit dat het om een bijzonder exemplaar ging. In Noord-Holland is het pas de tweede kano die gevonden is en in heel Nederland zijn er circa 10 gevonden. Ze dateren uit verschillende periodes. Deze kano is de eerste uit het Midden-Neolithicum. Het hout verkeerde in een slechte staat en er ontbraken delen van de kano. Door aantasting van vocht en schimmels was het hout week geworden. Men besloot om de kano niet te laten liggen op de vindplaats, omdat dit de kano door de slechte diepteligging geen goed zou doen. Het opgraven van de kano ging gepaard met vooronderzoeken om te zien hoe deze het beste kon worden opgegraven. Men koos uiteindelijk voor een opgraving waarbij de kano in zijn geheel zou worden gelicht. Hiertoe werd een stalen kist De net uitgepakte kano in het instituut te Lelystad om de kano geplaatst en werd het 16 ton een dwarsrib uitgespaard, wellicht voor de wegende pakket afgevoerd naar het versteviging, en op het achterschip een mini instituut voor scheepvaartarcheologie in dwarsrib. In de kano was een verschroeid Lelystad. Er is verder gekeken of er op gedeelte dat donker verkleurd is. Men de vindplaats nog aanwijzingen waren die vermoedt dat dit een stookplaatsje in de wijzen op organisch materiaal zoals visbotten boot is geweest. Een bijzonder verschijnsel of resten van fuiken. De 7,53 meter lange in de boot zijn de dwars door liggende oranje kano met een maximale breedte van 0,86 drainagepijpen uit 1930. Samengevoegd meter was vervaardigd uit een rechte stam creëert het een compleet beeld van de van een grote eik. Er was een gat in het geschiedenis van de Wieringermeer, dat in voorschip gemaakt, waarschijnlijk om met het Midden-Neolithicum uit een licht golvend een touw de kano vast te kunnen leggen. En duinlandschap met kreekjes en veel bomen, meer naarde achterkant bevonden zich twee struiken, dier- en vissoorten bestond, rijen tegenover elkaar geplaatste gaten aan weerszijden van een scheur; vermoedelijk Eerder, in 1991, is er een nederzetting gevonden een reparatie. In het midden is in de bodem achter het dorp Slootdorp, die dateert uit 27 Kroniek no. 60,19e jaargang, 2011/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 29