Oudste dorp in het zonnetje Gemeente Wieringermeer 70 jaar Op een zonovergoten zaterdag hield het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer op 16 april een succesvolle themamiddag. Dit keer in het Cultureel Centrum te Slootdorp. Er was een geweldige opkomst. Voorzitter Rein Kooien opende de middag met een kort woordje waarna Cees Meeuwsen het stokje overnam. Hij liet een film zien van Joris Ivens, Nederlands beroemdste documentairemaker. Het was een stomme film wat Meeuwsen de gelegenheid gaf om de beelden met zijn eigen ervaringen toe te lichten. Meeuwsen kwam in de beginjaren dertig met zijn ouders mee naar de polder vanuit Zeeland. Zijn vader stierf toen hij nog jong was en dat bracht zijn moeder ertoe om de kost te verdienen met een kruidenierswinkel, een van de eerste winkels in Slootdorp. Je zag het prille begin van Slootdorp waar weinig huizen stonden, waar zelfs nog een pontje lag over het kanaal. De beelden over de inundatie waren indrukwekkend; het vele wrakhout langs de dijken, de eenzame daken die op het water leken te drijven, bizar om te zien. Roelie en Antoon Schiere vertelden hierna in een samenspraak hun eigen verhaal over het eerste dorp van de polder. Zij een Zuidema, van het maaibedrijf en hij van de plantenkwekerij Schiere. Deze was voor de inundatie nog gelegen in Wieringerwerf en na de tweede drooglegging kwam het terecht in Slootdorp. Ze liepen in hun tweespraak de winkels langs en haalden hierbij herinneringen op, aangevuld met correcties door de bewoners uit Slootdorp. Hierna ging men in twee groepen onder leiding van Roelie en Antoon wandelen langs de belangrijkste punten van Slootdorp. Zo werd er uitleg gegeven bij het waterleidingmonument en de andere monumenten. De nieuwe woningen, waar eerst veel verzet tegen was, werden nu met andere ogen bekeken. De scholen met hun verhalen en andere belangrijke gebouwen werden besproken. De kale vlakte van weleer is nu een prachtig dorp geworden. Zij geloven weer in hun Slootdorp. Met dank aan Ina Hoogenbosch-Glas Bij de opening van het nieuwe raadhuis op io-9-i955 werd door het gemeentepersoneel een klok aangeboden. Deze klok, in de vorm van een stralende zon, symboliseert het gemeentehuis vanwaaruit alle gemeentelijke activiteiten plaats vinden. Ooit werd deze klok aan het Genootschap geschonken en onlangs gerenoveerd. Bij de opening op 14 mei van de tentoonstelling "70 Jaar Gemeente Wieringermeer" werd de stilstaande klok officieel in werking gezet door burgemeester Leegwater, als symbool van de tijd die niet stilstaat, ondanks het feit dat de gemeente Wieringermeer eerstdaags ophoudt te bestaan. (zie ook de foto van Ina Hoogenbosch-Glas op blz. 3) 40 Kroniek no. 59, 19e jaargang, 2011/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 42