l3> De opening Na ontzettend veel voorbereidend werk en eindeloze discussies over de toegangsprijzen gaat het programma dan van start. De officiële opening van "Land uit Zee" vindt plaats om 14.00 uur in de tenten op het tentoonstellingsterrein, alleen voor genodigden. Commissaris van de Koningin van de provincie Noord-Holland, dr. J.E. Baron de Vos van Steenwijk, houdt een toespraak, gevolgd door burgemeester G.G.Loggers en Ir. A.Ovinge. Als het officiële gedeelte voorbij is, is het 15.30 uur en kan het publiek de tentoonstelling bezoeken. De eerste dag wordt besloten door een voetbalwedstrijd om 17.30 uur tussen de iste-klasse E.D.O. uit Haarlem en het Noordhollands K.N.V.B.- elftal. Ongeveer 1500 toeschouwers schijnen er geweest te zijn; de eindstand was 3-2 voor E.D.O.(dacht ik) De tentoonstelling Op het feestterrein, ter grootte van een voetbalveld, waren 4 facades opgetrokken De showroom van H.Struik op de tentoonstelling die een tableau droegen, elk met een bepaald persoon als onderwerp: 1. dr.lr. Lely, 2. dr.lr.Blocq van Kuffeler, 3. dr.lr. Smeding, 4. A.C.de Graaf. Rondom het veld staan 6 grote tenten opgesteld. Aan de binnenkant is aan een kant een eretribune gebouwd, terwijl de ingangen tot het veld aan de andere kant zijn gesitueerd. Op de openingsdag, woensdag 6 september, was de opkomst nog niet zo groot, maar op donderdag 7 september stroomde men de tenten binnen: deze dag was "Wieringermeerdag" met korting op de toegangsprijzen voor de Wieringermeerbevolking en een bezoek van alle scholen uit de drie dorpen. In tent A presenteerden de verschillende rijks- en gemeentediensten en voorlichtingsdiensten zich. In het kader van de Zuiderzeewerken was o.a. een maquette van Emmeloord te zien. In tent B waren enkele grote bedrijven vertegenwoordigd, w.o. de Zaaizaad- en Pootgoedtelersvereniging Wieringermeer (Z.W.M.). In tent Ci en C2 trok de plaatselijke middenstand veel belangstelling. Tent D en Di waren gereserveerd voor zakenmensen van buiten de polder met ondermeer de fa Roozendaal uit Medemblik en de Schager middenstand. In totaal waren er 74 standhouders. Daarnaast was er nog een restauratietent die door de 3 hotelhouders uit de polder werd geëxploiteerd. Bovendien stonden op de weg naar het veld talloze landbouwwerktuigen, tractoren, combines en ploegen tentoongesteld door verscheidene firma's. Fokvee en paarden Op het binnenveld van het feestterrein werd donderdag 7 september om 10.00 uur begonnen met de keuring van rundvee en warmbloed-enkoudbloedpaarden. Het puikje van het Rundveestamboek werd getoond waarbij opviel dat bij de prijswinnaars vaak Friese namen voorbij kwamen: o.a. de namen Montsma en Miedema werden vaak genoemd, maar toch ook die van Slagter en Grin, (waarmee de Wieringerrandweg uitstekend vertegenwoordigd was) De keuring van de paarden (uitsluitend merries) was gesplitst in verschillende leeftijdscategoriën; daarnaast werden Kroniek no. 59, 19e jaargang, 2011/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 25