Dan worden Philip en Ganna opgepakt en naar het Centraal Station gebracht voor transport naar Westerbork. Ganna wordt er op het laatste moment uitgehaald en verplicht tewerkgesteld in het Portugees-lsraëlitsch Ziekenhuis, waar voornamelijk "vriendjes" van de Duitsers worden verpleegd, onder wie zgn. moffenhoeren. Dit is tegen de zin van Ganna. Op de een of andere manier, precies weet Henny het niet meer, moet haar moeder via de verzetsgroep van Sicco Mansholt in de Wieringermeer terecht zijn gekomen. Ze komt daar in huis bij de familie Poot, die daar een tabakswinkel heeft. Ganna wordt dan Gonnie genoemd, een "nichtje uit Rotterdam, die opgevangen wordt vanwege de bombardementen aldaar". Ze helpt mee in de winkel en als meneer Poot ernstig ziek wordt verpleegt ze hem tot hij weer beter is. Naderhand komt ze op de boerderij van Dirk Mansholt, die getrouwd is met Annie Poot, een zustervan meneer Poot uit Middenmeer. Op de boerderij helpt ze mee in de huishouding. Hoewel ze het naar haar zin heeft op de boerderij, voelt ze zich toch eenzaam en verdrietig: haar man op transport gesteld en haar dochter op een onbekend adres. Bij de onderwaterzetting trekt ze mee met het gezin van oom Dick en tante Annie, naar oom Klaas van der Oord in Moerbeek, een gehucht vlak bij Lutjewinkel. In juli 1945 worden moeder Ganna en dochter Henny in Sittard met elkaar verenigd. Ze gaan samen in Amsterdam wonen. Ganna werkt daar als verpleegster in het Centraal-lsraëlitisch Ziekenhuis aan de Jacob Obrechtstraat. Via het Rode Kruis wordt bekend dat Philip in Auschwitz is omgekomen. Ook broers en zussen zijn omgekomen evenals haar grootvader die weigerde onder te duiken en in Oss bleef wonen totdat hij werd weggevoerd. Grootmoeder ontsprong de dans doordat ze in 1942 aan kanker overleed. Ganna ziet verder geen toekomst in Nederland en wil naar Israël om daar als verpleegster te werken. In 1951 vertrekt ze, samen met haar dochter. Deze trouwt daar op 11-2-1952 te Naharya met David de Haan. Moeder Ganna werkt in een Amerikaans Ganna Colthof ziekenhuis, terwijl Henny en David in een kibboets werk vinden. Sporadisch bezoekt moeder het jonge paar, dat zelf geen geld genoeg heeft voor een bezoek. Na vier jaar, er is ondertussen een zoon geboren, besluiten Henny en David terug te keren naar Nederland. Moeder Ganna is nog enkele keren terug geweest in Holland, met name vanwege de kinderen en kleinkinderen. Ze heeft hier zelfs zo nu en dan nog gewerkt als verpleegster, bij particulieren. Toch kon ze hier niet meer aarden en uiteindelijk is ze in Israël gebleven en daar overleden op 2-1-1987. Ze heeft haar dochter kunnen vertellen over de mooie tijd in de Wieringermeer. Ook hoe er rijen mensen uit Amsterdam langs de boerderij kwamen en voedsel kregen. Hoe oom Dick bezig was met zijn hobby en een Friese staartklok repareerde. Ze heeft nog een boom geplant in Israël ter herinnering aan haar opvang bij de families Poot en Mansholt. Na de oorlog kwamen ze nog regelmatig op bezoek bij de fam. Mansholt en deze contacten gingen zelfs over op de kinderen. Verteld door haar dochter Henny Esther de Haan- Kinsbergen, woonachtig in Alkmaar. Vastgelegd door Pier Montsma van Het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer. - Kroniek nn co ic\e innranna onn/o

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 13