Gesprek met burgemeester Leegwater Op 1 juli 2011 bestaat de gemeente Wieringermeer 70 jaar. In verband daarmee wordt momenteel gewerkt aan het inrichten van een tentoonstelling in het Genootschapshuis over dat onderwerp. Het plan is dat onze burgemeester deze tentoonstelling zal openen (zie bij Mededelingen). Voor het zover is een gesprek met de heer Peter Leegwater. Het is al weer (of nog maar) vier jaar geleden dat dhr. Leegwater hier als burgemeester solliciteerde. Dat hij een nazaat is van de beroemde Jan Adriaanszoon Leeghwater, uit een gerenommeerd molenaarsgeslacht, doet niet ter zake, maar is toch leuk om even te vermelden. Dat "leeghwater" betekent overigens "laag water" en is begonnen als een bijnaam. Dat dhr. Leegwater koos voor de Wieringermeer had alles te maken met zijn voorkeur voor het landelijke, het weidse. Hij heeft weinig affiniteit met het stedelijke gebied: het is daar druk, te veel op elkaar en veel ingewikkelder als er belangen spelen. Nee, geef hem maar de Wieringermeer: hier heeft hij het erg naar zijn zin en hier zijn z'n verwachtingen uitgekomen. Het heeft met name z'n vrouw wel wat tijd gekost om ingeburgerd te raken; zelf had hij ervanuitz'n werk niet zo'n moeite mee. Maar na een jaar voelden ze zich aardig thuis "Maar je moet er wel zelf het meeste voor doen, je moet er vaak zelf op af, want andersom gebeurt het vaak niet. Als je wilt inburgeren, moet je je ook wel geven, moet je er ook wel tussen willen staan". Wat hem de afgelopen jaren het meest aan de polder is opgevallen is "de ambitie, de drive om dingen te doen; niet bij de pakken neerzitten, bij tegenslagen meteen weer aanpakken om het te verbeteren. Dat zit overal, of het nu om een jeugdvereniging gaat, of een voetbalclub ofde stap vooruit wil iedereen maken. Typisch een eigenschap van mensen die overal vandaan zijn gekomen, die het met elkaar moeten klaren". Hij ervaart de Wieringermeerders als initiatiefrijk, over het algemeen behoorlijk slim, misschien nog wel een resultaat van de voormalige selectie van de inwoners voor de polder. Naast kwaliteiten voor een goede bedrijfsvoering werd toentertijd ook gelet op de organisatie en de netheid in het huisgezin. Degenen die hier kwamen, hadden bewezen dat in elk geval onder de knie te hebben en dat komt misschien nog tot uiting in de aard van de polderbewoners. Naast het bovengenoemde heeft hij ook veel waardering voor de Wieringermeer als recreatiegebied. De polder is een prachtig gebied om te wandelen en te fietsen en dat doet hij dan ook graag. Ook om te hardlopen, maar daar is hij mee gestopt "vanwege de knietjes". Volgens hem heeft de polder veel meer kwaliteit dan heel veel mensen denken. Denk maar eens aan het Robbenoordbos en vooral het nieuwe natuurgebied "Het Wierholt", een heel apart gebied. De laatste jaren zijn er grote ontwikkelingen in de polder, denk maar aan Agriport en het Windplan. Bij zulke ontwikkelingen zal de gemeenteraad moeten aangeven hoe die moeten plaatsvinden. Ambtelijke bijstand is daarbij van groot belang en in een kleine gemeente kan de eigen organisatie vaak niet aan de vraag voldoen met als gevolg dat er kennis moet worden ingehuurd. Bij de toekomstige fusie tot de gemeente Hollands Kroon zal het dienstverlenend apparaat beter zijn, kan er meer en ook andersoortige kwaliteit geleverd worden. Kroniek no. 58, 19e jaargang, 2011/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 38