Middenmeer weer droog. Bij het pakhuis van Kwant worden enkele wagens met spullen naar de boerderij van Ligthart in de Groetpolder gebracht. Op dinsdag 11 december om 9 uur wordt een polderpeil van -5 m bereikt: de Wieringermeeris weerdroog. Hetwasnu het land met de hangende daken. Een vreselijke aanblik en overal een troosteloze ruïne. De rest van de week gebruikt om het tweede stel versnellings in te bouwen in de Lanz-trekker en de binder klaar te maken. Op dinsdag 18 december gelopen naar Zonnehof en door Middenmeer. De buizen onder de dammen doorgestoken voor afvoer van de drains en van het bronwater. Er was heel wat grond in de sloten gespoeld, waardoor de buizen grotendeels waren volgelopen en het drainwater niet in de kanalen kon stromen. Vrijdag 28 december naar familie in Garrelsweer en naar Oldenhuis in Bierum. Afspraken gemaakt over de elevators, die bij de watersnood vernield waren. Wegens gebrek aan alle materialen, eigenlijk aan alles, zouden alle elevators weer naar de fabriek terug moeten om te worden hersteld. En zo is het ook uitgevoerd. Wij hebben de onze gedemonteerd en zelf heengebracht, maar ruim 40 andere zijn met een schip naar Appingedam vervoerd op een manier dat er geen goede elevators meer van te maken waren. Een ieder weet dat krom gebogen hoekijzer niet weer recht gebogen kan worden. De fabrikage moest toen aangepast worden, naar de ijzertoewijzing die de firma kreeg. Deze elevators werden in series van 5 stuks bij ons in Middenmeer in 1946 en 1947 gebracht. Bij ons in de schuur gemonteerd door onszelf en door de landbouwers opgehaald. Op zaterdag 29 december heb ik een aanvraag ingediend voor een rijvergunning voor de Lanz Bulldog tractor bij de de Voedselcommissaris in Noord-Holland. Het jaar 1946 Op 1 januari wordt een rupsband van een kapotgeschoten tank gekocht; onderdelen daarvan worden met veel moeite op het trekkerachterwiel gemonteerd, bij gebrek aan luchtbanden. Na een jaar waren weer luchtbanden beschikbaar en gingen de wielen naar een loonbedrijf voor gebruik op een dorstrekker. Op 11 januari wordt op Wieringen een Sparta Motorfiets (brommer) gekocht voor de nieuwe knecht Gijs de Bruin, voor het vervoer van zijn huis naar de boerderij. Op 22 januari wordt een Ford auto-trekker gekocht. Later bleek deze ongeschikt voor het inzaaiwerk: de banden waren te glad en de achterwielen waren niet apart af te remmen; overigens was dat met de Lanz-Bulldog ook het geval. Donderdag 7 februari gaan Bert Haverkamp en zijn vrouw Anje voor het eerst samen naar de Wieringermeer. Ze zien de ruïnes van de boerderij en de troosteloze aanblik van Middenmeer. In Winkel wordt met bronnenboorder De Lange afgesproken dat hij te zijnertijd de gasleiding van de gasbron naar de noodwoning zal aanleggen en de bron zal herstellen. Woensdag 13 februari wordt de Bulldog Kroniek no. 57, 18e jaargang, 2010/3 Veel sloten moesten na de onderwaterzetting weer uitgegraven worden 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 34