Vlucht voor het water III Kroniek no. 57, 78e jaargang, 2010/3 In Kroniek 55 en 56 heeft u kunnen lezen hoe het de familie Bert Haverkamp verging tijdens en vlak na de onderwaterzetting. In augustus 1945 woont het gezin in Leens. In deze laatste aflevering gaan we in vogelvlucht verder door het verhaal van Bert Haverkamp dat hij in 2953 aan de hand van dagboekaantekeningen heeft samengesteld. September-december 1945 De Rijksverkeersinspectie te Groningen verleent op 6 september 1945 een rijvergunning en de Fiat brengt Haverkamp en Kwant vele malen heen en weer naar de polder. Wel zijn er regelmatig problemen met een lager of de oliepomp die met moeite worden verholpen aangezien er weinig onderdelen voorradig waren. Er worden bezoeken gebracht aan broer Jan in Amsterdam, de beurs in Winkel en aan Nibbixwoud, waar het paard bij Ligthart in de wei loopt. Ook wordt op donderdag 20 september de Zeldenrust gehuurd om nog wat spullen op te vissen. De graanmaaier wordt onder de zijkant van de schuur weggetrokken en met de giek in de boot geladen; ook de cambridge-rollen worden aan boord gehesen. De rest van september wordt gevuld met aardappels rooien bij familie, boeken sorteren, voor de zoveelste keer een reparatie aan de Fiat uitvoeren en de Beurs bezoeken. Verder allerlei klusjes zoals ploegdelen in elkaar zetten. Doordeweeks overnacht Haverkamp in Westwoud op het adres waar zijn broer Aldert is geëvacueerd. Er wordt nog een poging gedaan om spullen en machines te redden: op woensdag 3 oktober gaan Kwant en Haverkamp met een grote boot op pad op zoek naar eigendommen. In de huiskamer van de boerderij is het een grote puinhoop en er staat nog plm. een meter water. Het lukt een kachel en een haard aan boord te hijsen. In het huis van Haverkamps moeder in Middenmeer staat nog ongeveer 2 m water. Met wat moeite lukt het ook hier de haard in de schuit te krijgen. Bij Kwants huis en zijn pakhuis is het water nog te hoog en dus ging het weer terug naar de haven van Kolhorn. De volgende dag worden de opgeviste materialen gedeeltelijk gedemonteerd en op een wagen geladen. Die nacht slapen ze in een woonboot van kennissen, de familie Leistra. Op vrijdag 5 oktober om half acht met Kwants Deutz dorstrekker met 2 wagens naar Leens waar ze om half drie arriveren. In de cabine van de trekker was het goed rijden. De volgende dag worden de kachels uit elkaar gehaald en zo mogelijk gerepareerd en in gebruik genomen te Leens. De huiskamerhaard was door het puin te zwaar beschadigd. Deze verder gedemonteerd voor vervanging van onderdelen. In de weken hierna wordt o.a. een bezoek aan Hilversum gebracht voor onderdelen bij de Jaarsma-haardenfabriek, de haarden worden opgeknapt en gerepareerd, familie en de Beurs wordt bezocht, de zelfbinder wordt gedemonteerd en weer gangbaar gemaakt, visites worden afgelegd enz. Op dinsdag 13 november bekijken Kwant en Haverkamp de noodgemalen bij Den Oever. Ze gaan bij De Haukes langs het bordje "Verboden Toegang" de polder in en zien dat ze bij Montsma aan het Het al opgeruimde huis en de kapotte schuur

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 32