L E KRE GRAANHAN MIDDEN Kremer Zaden 75 jaar in de Wieringermeer >8 GERE5ERV. VOO/ ■■ii laa k m l m aan de slag te gaan. Het waren Groningse akkerbouwers, met namen als Schuiringa, Bruins en Heidema die gebruik wilden maken van de diensten van Kremer. Met hem hadden ze een 'eigen' commissionair om hun landbouw producten af te zetten. Zijn intrek nam hij in de woning boven de boekhandel en drukkerij van Bosker in de Brugstraat. Daar kwam hij in contact met Truus Bosker met wie hij in 1942 trouwde en een gezin met vier kinderen zou stichten, drie dochters en een zoon. De eerste kennismaking was tot stand gekomen via het amateurtoneel op Wieringen. Ze waren op zoek naar een jonge mannelijkespeleren Boskerzagdeoplossing in de persoon van de jonge graanhandelaar die boven zijn drukkerij in Middenmeer woonde. Contact was er ook omdat Truus regelmatig vanuit Hippolytushoef, waar de hoofdvestiging was van drukkerij Bosker, naar Middenmeer reisde om winkelbenodigdheden te brengen. Het jonge stel betrok een van de twee woningen die langs het kanaal waren gebouwd, tegenover Hotel Smit (nu Oude Beurs). Truus heeft veel goede herinneringen aan de begintijd met haar man. Ook al was geluk in die tijd niet vanzelfsprekend. "Je werd maar even gedumpt in de Wieringermeer en wat het zou gaan worden wist niemand." De vraag naar brood dat is verrijkt met sesamzaad, zonnebloem- of pompoenpitten is al enkele jaren sterk in opmars. Grote kans dat de zaden die in het brood zijn verwerkt, afkomstig zijn van Kremer Zaden in Middenmeer. De verwerking van bakkerijzaden is tegenwoordig de belangrijkste activiteit voor het bedrijf. Niet alleen in eigen land maar sinds kort ook ver daarbuiten. Het bedrijf is gevestigd aan de Industrieweg in Middenmeer, nog op dezelfde plek waar Leendert Ernst Kremer bijna 75 jaar geleden begon. Directeur Jan Kremerzoon van de oprichter van het bedrijf vertelt, samen met zijn moeder, over de begintijd van het bedrijf en de ontwikkeling door de jaren heen.Ondanks tegenslagen, die er ook zijn geweest, overheerst bij Truus Geertruda) Kremer- Bosker (92) het gevoel van trots over wat de pioniers en hun nazaten hebben gepresteerd. Groningen Leendert Ernst Kremer kwam vanuit het Groningse Wehe den Hoorn naar de pas drooggemalen polder. Nadat hij als stagiair bij een commissionair in granen in Grijpskerk ervaring had opgedaan met het opkopen van graan bij de boeren, werd hij in 1936 gevraagd om in de Wieringermeer als commissionair 18 Kroniek no. 57, 18e jaargang, 2010/3 Bordje in de Beurszaal, gereserveerd voor Leendert Kremer

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 20