en die hing zo aan die strijkplank. Mijn vader had toen nog een slagerij en onder het werken door schreef hij dan af en toe een stukje aan zijn rijm. O, en hij heeft ook nog eens in een surprise een koeienoog en een stuk varkensstaart verwerkt!" Vieren jullie nu nog Sinterklaas? "O, nee, al jaren niet meer! De jeugd had geen geduld meer om naar de rijmen te luisteren, geloof ik. En het verschuift nu allemaal naar de Kerst". Na dit gezellige gesprek ging ik een paar huizen verderop de Sinterklaaservaringen bespreken met mijn ouders: Bertus en Annie Meijerink. Bertus Meijerink is geboren in Diever (Drenthe) en woonde daar tot zijn 8ste jaar. "Wij moesten ons Sinterklaascadeau altijd zoeken. Het was verstopt door het hele huis heen: achter het gordijn, onder een kast of in de turfmand. Je mocht altijd maar één ding vragen. Soms zat er dan nog wel eens een speculaaspop of taaitaai bij. Ik weet nog goed dat ik een mooi vogeltje van ijzer kreeg dat kon bewegen. En ook dat we een spelletje kregen: ik geloof "Zwarte Pieten"(!) of zo". Mochten jullie ook je schoen zetten? "Nou, ik denk van één keer per jaar. We deden er dan stro of hooi in en dan zat er 's morgens zo'n marsepeinen muisje in. Later verhuisden we naar Middenmeer en kwam ik op de Wieringermeerschool en daar vierden we met alle kinderen samen Sinterklaas, maar ik kan me niet herinneren dat ik ooit Sinterklaas gezien heb!". Annie Meijerink-Sikking groeide op in de Spoorbuurt van Anna Paulowna in een kruideniersgezin (de Centra). Ze weet nog goed dat twee weken voor Sinterklaas de woonkamer werd veranderd in een soort "showroom" met Sinterklaasartikelen die uitgestald werden op de tafel. De klanten konden dan vanuit de winkel komen uitzoeken wat ze wilden bestellen. Het ging daarbij om eetbare spullen als chocolade, muizen, kikkers, letters e.d. De kinderen mochten vanaf dat moment niet meer in de kamer komen, maar werden "verbannen" naar de keuken. In die keuken werd hen overigens nog eens hevig de schrik op het lijf gejaagd door buurjongens die met een ijzeren ketting langs de (houten) muur schuurden. Ook hier werd op 5 december 's avonds een stoeltje gezet bij de schoorsteen. Maar in dit geval werd het verlanglijstje er nog bijgedaan! De enige herinneringen aan cadeautjes die moeder Annie nog heeft zijn: een groen poppenstoeltje, handschoenen en kousen. In haar lagere schooltijd ging de hele Spoorbuurtschool lopend naar het treinstation om Sinterklaas daar van de trein te halen. Daar zongen ze hem toe, Sint stapte op zijn paard en werd door de hele schoolbevolking begeleid naar zaal Kossen aan de Molenvaart waar het feest verder werd gevierd. Elk jaar werden er wel een paar kinderen naar voren geroepen en die moesten dan in de zak! 's Middags was de school vrij. Op een van die middagen sprak een buurjongen haar aan en zei: "Mijn vader was Sinterklaas". In de verkeringstijd heeft ze nog eens een mooie pot gekregen met een rijm erbij en van Bertus een "ijzeren ketting met een afbeelding", die ze nog steeds koestert.... De Sinterklaasvieringen met de 5 kinderen aan de Schelpenbolweg waren altijd sfeervol en vol spanning en vreugde. Soms kwam Sinterklaas in hoogsteigen persoon met één Piet op bezoek. En natuurlijk stonden in zijn grote boek allerlei wetenswaardigheden over de kinderen. Zo wist Sint bijvoorbeeld dat één van de zoons misdienaar was in de r.k. kerk. Sint sprak hem eens vermanend toe: "Je moet wel je ogen op het altaar houden en niet zo veel de kerk in kijken!". Diezelfde zoon was nogal eens slordig met het binnenzetten van zijn fiets. Op een ochtend bleek de fiets aan de dakgoot te hangenIn de tijd datde jongelui hun geloof in de Sint waren verloren werden er de meest inventieve surprises voor elkaar gemaakt. 11 Kroniek no. 57, 18e jaargang, 2010/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 13