Tocht naar Wieringerwerf f JL"! Overgenomen uit de Flevobode van 12 december 1945 Het daghet in het Oosten als we met een motorvlet vanaf de Overlekersluis bij Medemblik vertrekken voor een tocht naar het jongste dorp van onzen polder, naar Wieringerwerf, eens het officiëele centrum van de Meer. Het belooft een mooie herfstdag te worden. Nabij de sluis zien we de overblijfselen van den materiaalopslag der Fa. Daalder, als schimmen de zon voor ons ligt. Na onze bezoeken aan Slootdorp en Middenmeer, waarheen we door de drooggekomen gedeelten reden, doet het minder prettig aan hier nog niet veel meer dan water te zien. Evenwel zal het ook hier weldra verdwenen zijn, want de droogmaling nadert thans in een snel tempo haar einddoel. De Medemblikkerweg ligt reeds droog en blijkt volkomen intact te zijn. r~ wmmm idi aan onsvoorbijgaan. Verderop passeeren we het zwaar met prikkeldraad en bunkers versterkte kamp bij Opperdoes, nog net binnen den polder gelegen. Een door den bezetter gebouwde groote garage blijkt nog intact te zijn en kan wellicht nog goede diensten bewijzen. Voor het overige zal het prettig aandoen, wanneer ook deze herinneringen aan den bezetter spoedig verdwijnen. De Medemblikkervaart wordt dan breeder en valt tenslotte moeilijk te onderscheiden in den grooten waterplas, die bij het opkomen van Erger is het gesteld met de boerderijen in deze omgeving. Met uitzondering van een enkele vroegere kultuurschuur zijn de meeste boerderijen nog slechts schamele daken op wankele spanten. De pachterswoningen zijn zonder meer in hun geheel verdwenen. Zoo is het ook langs Wagenpad, Tusschenweg, Ooster- en Westermiddenmeerweg, Schervenweg en Ooster en Westerterpweg. De beplanting langs de wegen belooft weinig goeds. Vooral de lage beplanting, voor het meerendeel van schors ontdaan, zal verloren zijn. De opritten bij de bruggen zijn alle beschadigd, en niet te gebruiken voor deze hersteld zijn. Dan doemt in de verte het doel der reis voor ons op. Duidelijk teekenen zich de drie kerktorens tegen den helderen herfsthemel af, evenals het Domeinkantoor. Zoo vanuit de verte lijkt het alsof er niets veranderd is. Alleen bereiken we het dorp per vlet in plaats van per as. De ontgoocheling blijft evenwel niet uit. Daar de loswal nog onder water staat, leggen we aan bij de brug over den Oosterterptocht. De oprit, hier minder zwaar beschadigd, ligt droog, evenals de brug zelf. Kroniek no. 55, 18e jaargang, 2010/1 mi Industrieterrein nabij de Terp; restanten van pakhuizen (Niestadt-fotocollectie Zijper Museum Schagerbrug NH) 31

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 33