stond een band. Op een km afstand was alles al water over het hele poldervlak. De bewoners waren reeds weg. De schuurdeur was echter los. De band werd eruit gehaald en ik rolde er mee de weg langs. Juist kwam broer Jan er ook aan. Deze nam m'n fiets en ik rolde de band. Tegelijk met Bram waren we bij de trailer. Het lukte de trailer weg te krijgen. Daar de dommekracht thuis was gooiden we de band op de wagen en Bram ging rijden, met het ene trailerwiel op z'n lagerpot. Ik ging naar huis de dommekracht ophalen. Het water kwam steeds sneller op. Alles en iedereen had haast. reeds op onze oude klaverwagen geplaatst dus dat was klaar. Tijdens het laden hebben Etta en Kees alle weckflessen uit de kelder, groente, vlees en spek enz. in aardappelkistjes geplaatst en op de wagens gezet. Etta wist uit Den Haag wat honger betekende. Alles was voldoende in voorraad. M'n vrouw had dat geweldig goed verzorgd. Aardappels werden uit kistjes in zakken gedaan en zo werden de wagens zo goed mogelijk geladen; kippen werden in een krat geduwd, biggen ieder in een zak en een kloek met kuikens die juist uitwaren, werden in een korf zo op de wagen gezet en kwamen goed over. Voor de volgeladen wagen werd een paard gezet en een andere wagen met stoelen en kinderwagen enz. erop, erachter. Brams baby van 14 dagen en Egbert Oosterhof's vrouw met 3 kinderen, moe met Roel en Jan. Allen die niet meer mee konden werken bleven op de wagen voor onmiddellijk vertrek gereed. De koe werd achter de wagen vastgebonden. Ook Egbert zelf was juist met z'n bakfiets gearriveerd. Deze was 's morgens bij ons gekomen om te zien of wij ook weggingen. Ik zei hem: Kom maar bij ons, dan kun je met ons in onze optocht meegetrokken worden met je bakfiets. De Fiat 500 carrosserie onze luxe auto") werd onder stro weggetrokken met Op de haven kwam ik Bram en Jan weer tegen en samen gingen we naar moe's huis; tafels, orgel en bedden enz. werden opgeladen en het wiel aan de trailer gezet. Nadat het meeste was geladen wat beneden was, gingen we naar "Zonnehof". Het water in het kanaal steeg onrustbarend, stropakken dreven met het water mee in de Westfriese Vaart, met een snelheid van 15 km per uur (de snelheid van een fietser). Juist kwamen toen ook de wagens aanrijden die Dam ons stuurde. Zo kregen we al heel wat laadruimte. Ook Jimmink kwam met een wagen. Alles werd nu een plaats aangewezen en er werd veel geladen. Van Bram zo goed als alles en van zijn ouders wat die bij ons gebracht had. De spullen van de familie Weerstand waren behulp van een paard. We liepen nog eens rond of er nog iets mee moest en vervolgens werd de stoet opgesteld. Bram met de Bulldog met trailer. De Fiat waarin Egbert en zijn vrouw Martje en de bakfiets met de zuster erop. Paard Ali bestuurd door Kees met 1 volle wagen en de personenwagen met 11 personen en Van Duinen Sr. als begeleider met de koe. Dan Dams 2 paarden bestuurd door Jan Kruizinga met 2 volle vrachten met Jan en Gré en Etta erbij en tenslotte Jimmink met 2 wagens waarvan de ene met Weerstands inboedel en voedsel getrokken door het door Jimmink geleend paard en onze 2-jarige Puck. Hierop zat ook de fam. Weerstand. Het was ongeveer half Kroniek no. 55, i8e jaargang, 2010/1 Gezicht op Middenmeer vanaf de Kolhornerweg; de Geref. kerk is daarna de onderwaterzetting niet herbouwd; rechts van de toren woonde oma Haverkamp 28

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 30