ondertussen vertrekken en wij gingen met een takel nog allerlei zware dingen naar boven brengen op de zolder. Ook Bram bracht al z'n hebben en houden op de paardestalzolder. Verschillende dingen zijn echter nog in de werkplaats blijven liggen, de vorken, trekstokken, eggetrekstokken enz. bleven aan de zolder hangen daar verwacht werd dat het water wel zo hoog niet zou komen. De grotere machines gingen we buiten neerzetten. Na de middag hebben we de paardenploegen op de wagen gezet, de tractorculti en ploeg erachter en daaraan vast de oude koe die 10 mei kalven moest, de merrie met veulen en een ander paard ervoor. Dit alles brachten Bram en Kees naar boer Dam aan de Waardweg, omdat daar slechts weinig water kon komen en het vee wel op de dijk kon lopen. Met het ene paard konden ze dan terugkomen. Tegen een uur of 6 waren ze hiermee dan ook weer thuis, 's Middags tegen twee uur kwam "Koos" (van de ondergrondse) langs en zei dat er werkelijk een gat in de dijk zat en het water met 25 m per sec. in de polder stroomde. Dit liep dus zeer langzaam, maar er was goede hoop dat er 's middags of 's nachts iets zou gebeuren, waar door de grote ramp kon worden voorkomen. Ik ben toen naar mijn broer Aldert gegaan, waar de Lanz Bulldog tractor zat begraven, aan het kanaal achterop de kavel. Na een paar uur zwoegen had ik een zo groot gat gemaakt, dat hij zichzelf eruit kon draaien. Na hem rijklaar gemaaktte hebben kroop hij uitdekuilomhoog. Daar er nog een luchtbel in de brandstofleiding zat stopte de motor nog eens een keer, maar verder ging het goed. Ik reed toen naar het erf waar Anje, m'n vrouw, juist kwam om me te helpen. Op de fiets ben ik direct meegegaan en hebben we de ene wagen, die we thuis hadden, bij de voordeur gezet om die vol te laden. Bram kwam ondertussen thuis en deze ging toen de tractor ophalen. De luchtbanden werden onder het kaf vandaan gehaald en eraan gezet. Gasolie werd uit de "grond" gepompt, smeerolie werd op de wagen gezet en zo werd alles bij elkaar gezocht wat direct nodig was. Tegen 8 uur ongeveer kwam broer Jan met het verpletterende bericht dat alles verloren was en dat het water snel opkwam. Alles had gefaald en de geallieerden lieten de polder in de steek. Daar ik 's middags de dommekracht had uitgeleend ben ik hierom ook nog achter naar Burgers kavel geweest, waar ik het apparaat na wat gepruttel terugkreeg. Deze was voor ons onmisbaar voor het opkrikken van de tractorwielen, bij de trailer en voor lekke wagenbanden. Doch ook dit was weer in orde, hoewel ook daarmee weer tijd verloren was. 's Avonds werd in de keuken een gezamenlijke maaltijd gehouden. Brams ouders kwamen ook nog met hun spulletjes uit Middenmeer: 26 Kroniek no. 55, 18e jaargang, 2010/7 De in 1937 aangeschafte Fiat

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 28