Vlucht voor het water 1" y - Relaas van het vertrek uit de polder van verscheidene gezinnen, naar aanleiding van de onderwaterzetting op 17 april 1945 aan de hand van fragmenten uit het dagboek van Lambertus (Bert) Haverkamp, woonachtig aan de Kolhornerweg 1 op C29, vlak bij de brug over de Westfriese Vaart. en kind) op de knechtenkamer met de bijkeuken als "huiskamer". In het najaar van 1944 was Etta uit Den Haag op de boerderij gekomen. Zij was zogenaamd hulp in de huishouding en werkzaam in het verzet. Op 8 februari kwam Jopie Voorrips in huis als "Amsterdammertje" vanwege de honger in de grote steden. Op 22 februari was "onderduiker" Kees jarig, hij was daar omdat hij "in de gevaarlijke leeftijd zat". Ook Janske uit Hilversum, die al eerder was geweest om tarwe te halen, kwam begin april nog een paar dagen "logeren" om voedsel op te halen. /Jfpr-;- Bram van Duinen was de vaste knecht en woonde met zijn vrouw Martje al een jaar in een noodwoning op het erf. Bij gebrek aan woonruimte in de dorpen, kreeg hij vergunning om een woonwagen zonder wielen op het erf te plaatsen. Hieraan werd een keuken Voorgeschiedenis: In november 1935 wordt Aldert Haverkamp pachter op de boerderij C20 aan de Kolhorner weg. In november 1937 krijgt zijn broer Bert Haverkamp de boerderij op C29 toegewezen. Ook moeder Haverkamp komt naar de polder en woont aan het Schoolpad. Vader Haver kamp is overleden toen de jongens nog klein waren. Hun broer Jan studeert in Amsterdam en komt vaak thuis bij zijn moeder in Middenmeer. Bert Haverkamp is getrouwd met Anje Mulder en ze hebben inmiddels 2 kinderen, Roel en Jan. Behalve dit gezin woont op "Zonnehof" een geëvacueerd gezin uit Den Helder Gaap Weerstand met vrouw gebouwd, zodat het goed bewoonbaar was. Op donderdag 5 april werd daar hun eerste zoon geboren; de kraamverpleegster kwam bij de familie Haverkamp in huis. De laatste tijd gaan er regelmatig geruchten dat de Duitsers de polder onder water zullen zetten. Boer Haverkamp neemt zijn voorzorgs maatregelen. Ik citeer: Kroniek no. 55, 78e jaargang, 2010/1 Enkele weken voor de onderwaterzetting; van l. naarr. opa Van Duinen, Jopie uit Amsterdam, moeder Anje, Etta van de ondergrondse, de kinderen Jan en Roelof V.V* V* i Boerderij "Zonnehof" in 1942; de beplanting begint mooi te groeien

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 25