opgehangen aan de staartlijn. Zo was er enige afscheiding. Daarna verhuisden we naar het huis van "ouwe Jan" Koopman. Hij ging zelf inwonen bij Dirk van Diepen en zijn dochter Aagt. In het renteniershuis van Jan Koopman hebben we gewoond tot mei 1948, daarna gingen we weer terug naar de Wieringermeer. en verkering beleefde ik in die periode. De vriendenclub met Pé Beers, Kees Verlaat, Henk Dudink en Piet Noordeloos herinner ik me als vrij hecht. Dit was er over van wat nog maar drie jaar oud was; het puin is reeds opgeruimd. Goede herinneringen heb ik ook aan het Een paar bijzonderheden over die tijd. Voordat "de Meer" droog was, ging ik te werk bij Piet Otsen, voornamelijk wieden in de tulpen. Ik herinner me de namen van Niek en Simon Laan en "de baas" Jaap Ursem. Ook heb ik nog gewerkt bij Dorus Sijm. In mijn herinnering zit ik nog met de schuit "te aardappelrooien" ergens op een stuk akker achter "de Ark". Toen "de Meer" weer droog was gingen we uiteraard daar weer werken. Vader Ruijter kocht de oude Ford (personenauto) van Piet van der Linden. In de oorlog had er nog een gasgenerator op gezeten. De Ford stond 's nachts op de dars bij buurman Koopman. In die tijd werkte (lange) Jan Karsten bij ons, die woonde, meen ik, tegenover de Rijweg. Drie jaar was ik dus Zwaagdijker en dat in een tijd dat er veel gebeurde in een jong mensenleven. De bevrijdingsfeesten waren in het begin aan de orde van de (zon)dag. De eerste liefdes schaatsen. De drie winters die ik hier woonde waren denk ik allemaal streng en ik heb veel geschaatst. Mooi was de tocht die ik samen meen ik met o.a. Pé en Jan Beers en Clemens Deen maakte. Via Hoorn gingen we naar Edam en weer terug, 's middags nog even naar Enkhuizen. Dat was in de winter van 1947. Veel goede herinneringen heb ik ook aan de kermissen. Dat waren mooie feesten. Wat veel indruk op me maakte was het ongeval waar Ria Koopman bij omkwam. De periode Zwaagdijk was al met al een mooie tijd, al zal het ongetwijfeld zo zijn dat ik de minder mooie dingen vergeten ben. Als je me zou vragen of je je een beetje Zwaagdijker kan voelen? Dan zeg ik, "jazeker dat kan." Groeten aan alle Zwaagdijkers. Tegenwoordig woon ik in Noord-Scharwoude Tulpenstraat 1,1723 WB tel. 0226-312279. E-mail: Piet.en.Door.Ruyter@wxs.nl 17 Kroniek no. 55, 18e jaargang, 2010/1 21 april 1945: opname tijdens de verwoestende storm, ergens in de Wieringermeer

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2010 | | pagina 19