van Stumpel. De zaak van Eb Dam kwam in handen van M. Meeuwsen, die hem overdeed aan Joop Kroon is nu weer van de volgende generatie Meeuwsen. Wie herinnert zich niet de fam. Neep van De Maaier met ober Otto de Vries. Anton wees ook op de branchevervaging die steeds ingrijpender werd en in eerste instan tie leek op concurrentievervalsing. Aan dit onderwerp zijn de nodige protestvergaderin gen van middenstanders gewijd. In 1956 is door de winkeliers de Zakenclub opgericht. De Club organiseerde allerlei ac ties en festiviteiten (in en rond de muziek tent) om klanten binnen te halen. Aanvankeli jk vooral met mond op mondreclame daarna adverteren en huis aan huis foldermateriaal, de Zakenclubkrant en tegenwoordig ook op internet probeert de middenstander zijn klanten te winnen. Een toekomstvisie Na deze blik in het verleden was het woord aan kapper Harry Immink, (oudvoorzitter van de Zakenclub Middenmeer en huidige voor zitter van de Ondernemersver. W'Meer), en projectontwikkelaar De Vries uit Purmerend. Beide heren gaven een kijkje in de ontwik kelingsplannen voor het dorp Middenmeer. Plannen voor woningbouw aan de Brug straat, Havenkade, Industriewegen nabij het ijsbaanbos en tennisbanen in de komende 10 a 15 jaar werden middels een beamer op een scherm getoond. De gepresenteerde plan nen tot uitbreiding en een facelift van Mid denmeer zullen, zo verwachtten beide heren, de leefbaarheid en het voorzieningenpeil, ook qua middenstand, bevorderen. Een voor waarde om de plannen te realiseren zal mede afhankelijk zijn van een bevolkingstoename, die echter weer afhangt van een toename van de werkgelegenheid in de Wieringermeer. Themamiddag 24 oktober 2009: De Honger winter 1944 Op die zaterdagmiddag werd een extra the mamiddag ingelast in verband met de lan delijke Week van de Geschiedenis. Als thema was gekozen voor "De Hongerwinter 1944". Het accent werd deze middag gelegd op de (voedsel-)hulp, die door de inwoners van de Wieringermeer destijds werd verleend aan de vele hongerlijdende stedelingen. Massaal kwamen die toen op de fiets, met een hand kar of kinderwagen o.i.d. langs de boerderi jen om voedsel voor de vele hongerige ma gen, omdat voedsel in de stad vrijwel niet meer voorradig ofte koop was. Het echtpaar Koekoek vertelde van hun er varingen gedurende die barre winter, (weken van -20 graden en heel veel sneeuw). Zij herinnerden zich hoe totaal verkleumde mensen aan de deur kwamen en bijna altijd wel iets meekregen, zoals tarwe, aardappel en, erwten, e.d. In veel gevallen overnachtten deze mensen op de boerderijen op provi sorische bedden van stro. Sommigen wilden betalen voor wat ze ontvingen, anderen wilden dit ruilen met linnengoed, sieraden of kledingstukken. Over het algemeen hielpen de boeren voorbeeldig, de meesten zonder er iets voor terug te vragen. Een enkeling maakte misbruik van de situatie en vroeg woekerprijzen voor het beschikbare voedsel. Maar ook sommige bedelende hongerigen probeerden dezelfde dag, maar dan min of meer vermomd, voor de tweede maal op het zelfde adres eten mee te krijgen. Afschuwelijk waren de verhalen van mensen die op de terugreis naar de stad van hun voedselvoorraad werd beroofd of dit moes ten afstaan aan de bezetters. De boeren konden in die tijd niet zomaar van alles meegeven, omdat zij op last van de Voedselcommissaris verplicht waren een bepaalde hoeveelheid van hun oogst te Kroniek no. 54, ye jaargang, 2009/3 38

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 40