je veel aan de weet, herinnert Gert zich nog goed. Hij is nog in het bezit van allerlei bestelbriefjes met daarop soms de meest mooie aantekeningen van klanten). De klant aanhoren en verder daarover zwijgen was Tromps devies als groenteboer. Bij Cees Meeuwsen passeerden de zaken- clubleden van destijds aan de Brugstraat, met een zijsprongetje de Torenstraat in, de revue. Beginnend bij hotel Smit (gebouwd in 1932) en eindigend bij Garage Klare (ook 1932), hoorden we namen als kappers Zwart, Laan en De Jong, schilder Jannenga, Stoffeerderij Vos, de Vivokruidenier Varkenvisser, de bak kers Kok, De Groote, Harry de Groot, Henk Veenstra en nu Slijkerman, de fietsenzaak van Jur Niks, die met zijn handel Midden- meer regelmatig op de kaart zet, de Detrabar van Joep Blokdijk, eerder de melkzaak van Keppel. In de Torenstraat: Elektrozaak A. Nipshagen later J. C. Dol, Café Dam, Loodgi- etersbedrijf Schaafstra, de zaak met baby artikelen van Kleine - Burger en slagerij Wijnker. Weer in de Brugstraat: Melkboer Post, de Kantoorboekhandel van de Wed. Butter, later Hooijberg en weer daarna De Duizendpoot, de winkel met huishoudelijke artikelen van Hoekenga, later Rijwielhandel Rien Hoekenga en daarna Zonweringspecial ist Braak. Kroon Kledingmagazijn, kruidenier Végé Blaauw, later Vos Computers, Slager van 't Riet, Ijzerhandel Dekker, Fietsenzaak Venema, Meeuwsen Drogisterij en Optiek, Schoenenhandel J.W. Lut, het Vrieshuis, later Dierenspeciaalzaak Van Scheijen, Aardap- pelhandel Quaedvlieg nu de Dekamarkt. Schoonheidssalon Marijke bij kapsalon Sie Soo, Sportartikelen Montshouwer, Druk kerij De Meer eerder de Amrobank en Garage Klare, later Rood en Dick Smit. Meeuwsen verwonderde zich tijdens deze speurtocht over de vele veranderingen door de jaren heen en sprak zijn zorg uit over de huidige 'kaalslag' onder de middenstand in het tweede dorp van de Wieringermeer. Anton van 't Riet begon zijn verhaal met de geschiedenis van de slagerij Van 't Riet in Wi- eringerwerf, de zaak die Van 't Riet in 1938 overnam van slager Cees Mollema. Klaas van 't Riet werkte daarvóór bij zijn broer Jan-Dirk in Middenmeer en later ook bij Mollema in W'werf. Aanvankelijk zwierven de slagers uit de drie dorpen door de hele polder om klant en te werven. Later hebben ze hier afspraken gemaakt over een soort wijkverdeling. Van 't Riet vertelde over de moeilijkheden tijdens de oorlog en de wederopbouw na de 2e drooglegging van de Wieringermeer met noodwinkels in het Fazantendorp. Het derde dorp in de Wieringermeer, Wieringerwerf werd opgebouwd vanaf 1936. De eerste middenstander die zich hier ves tigde was melkhandelaar P. Kistemaker. Daarna volgde kapper J. Swier en slager C. Mollema. In 1937 kwamen kruidenier P. Hamstra, Bouwbedrijf L. Schotte, Schilder Boomsma, later Braaf, Schoenhandel Bron- ner, Kolenhandel Hoekstra, Elektra- en loodg- ietersbedrijf Geertsma, Bakker Buwalda en de Coöperatie van Eb Dam. Garage Creemers kwam in 1942. In Wieringerwerf hebben we heel wat mid denstanders zien komen en gaan. Zonder volledig te willen zijn werden genoemd: "Het Rookers Paradijs" van Sjoerd Mellema, de Horlogemakersgilde Hinke en Jansen, Veld huizen en nu Juffertje in 't Groen, de vishan del van de gebr. Schiphof, later De Spar, de fietsenmakers Willem Boorsma, Piet Geense, Rein Middel, Auke Hofstra en nu Henk van Roode. De kruidenierszaak van Hamstra werd overgenomen door Rien v.d. Meer, later Jan v.d. Meer, vervolgens Albert Hein en nu Lidl. Boekhandel Medema ging over naar J. Hey- loo, daarna Hans Putto en is nu in handen 3? Kroniek no. 54, ye jaargang, 2009/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 39