Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3 Op zaterdag 16 januari wordt in het Genoot schapshuis aan de Brugstraat te Middenmeer weer een themamiddag gehouden. Ing. David Schipper zal dan een inleiding verzorgen over het ontstaan en de verdere geschiedenis van de "Van Bemmelenho- eve", de voormalige proefboerderij aan de Medemblikkerweg. David Schipper is bed rijfsleider geweest van deze proefboerd erij en weet als geen ander hier veel over te vertellen. Belangstellenden zijn van harte welkom. Het Genootschapshuis is geopend van 14.00 -17.00 uur en de inleiding begint om 14.30 uur. De toegang is gratis en voor koffie en thee wordt gezorgd. Verslag van de laatste twee themamiddagen De themamiddagen die het bestuur van ons Genootschap organiseert mogen we tot nu toe een succes noemen. Zo'n twintig leden waren aanwezig en deden actief mee op 19 september toen het ging over "onze winke liers" en op 24 oktober toen i.v.m. "De Week van de Geschiedenis" een extra themamid dag werd gehouden en gekozen was voor het thema "De Hongerwinter 1944". Hieronder een kort verslag van deze twee themamiddagen. Themamiddag 19 september 2009: "Over onze winkeliers" Drie oudgediende middenstanders, t.w. Gert Tromp (Slootdorp), Cees Meeuwsen (Mid denmeer) en Anton van 't Riet in plaats van Piet Kistemaker (Wieringerwerf) doken met de aanwezigen de historie in. Gert Tromp, die in juni 1959 als knecht aan de Kon. Emmaweg in Slootdorp begon, wist met zijn humoristische verteltrant en de nodige anekdotes zijn gehoor te boeien. Hij bracht de beginjaren van Slootdorp terug door het noemen van de namen van de verschillende middenstanders van weleer in het eerste dorp van de Wieringermeer, waar de eerste 'kruidenier' in 1931 wekelijks zijn schip met zijn waren aanlegde in het kanaal tegenover de eerste woningen aan de Kon. Wilhelmi- naweg. Namen die zoal de revue passeerden waren: De kruidenierswinkel van Mevr. de Wed. Meeuwsen, later Boot en daarna Van Leeuwen, de Coöperatie, bouwbedrijf King- ma, het Schildersbedrijf Geertsema en De Graaf, de noodslachting, Loonbedrijf Zuide- ma, de bakkers Koorn, Buwalda en De Jager, Melkboer Kaptein, Zeilmakerij Van Wijk, de Meubelzaak/Stoffeerderij van achtereen volgens Jan, Eb en Jan van der Kooij, Hotel Lely met Joop Duin als beheerder, de kap pers Kroeze en De Koning. Elektrohuis Van Zoonen en de winkel en smederij van de Fa. G.A. Struik, Woninginrichting Van de Berg, Slagerij Nan en later Dick Rotgans. Diepvrie shuis Baron, Bloemisterij A. Schiere en Gilles Versluis die rook- en snoepwaren uitventte. Slootdorp had destijds het hoofdpostkan toor. Jan Bijpost herinnerde Tromp zich als de bekendste postbeambte. Met enige weemoed noemde hij de heer Mook, direct eurvan de Lagere Landbouwschool, die hem altijd begroette met een licht heffen van zijn hoed. In die beginjaren was het voor de midden standers in alle dorpen een kwestie van klanten zoeken en proberen te behouden. De groenteboer, slager, melkboer, bakker en kruidenier gingen daarbij de boer op. En wil de je een klant winnen en behouden dan was het zaak je niet in te laten met geloofszaken en de politiek. Door wekelijks contact met de klant kwam 36

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 38