Vragen staat vrij (antwoorden ook) 11 1. Behoort de Wieringermeer tot West- Frieland? a. jawel; b. nee hoor; c. discutabel punt. Er kwamen wel vrij veel West-Friezen in de polder terecht, maar nog meer dialectsprekenden uit de over ige provincies waren er vertegenwoor digd. 2. De Wieringermeer werd in 1930 droogge maakt. Waarom werd en wordt het dan geen droogmakerij genoemd? a. het 'Wieringerdroogmakerij' zou een te lang woord worden; b. een droogmakerij wordt omsloten door een ringdijk; c. een polder wordt door een (zee)dijk beschermd. 3. De aardappel is familie van a. de tomaat; b. de pastinaak; c. de koolrabi. 4. Wat was het belangrijkste argument om land uit zee te winnen, wat de Wieringer meer heeft opgeleverd, overigens na een proefpolder onder Andijk? a. om in ons dichtbevolkte land meer mensen te kunnen opvangen; b. ten behoeve van de eigen voedselvoor ziening; c. om te testen of men in open zee (de Afs luitdijk was er nog niet) een grote waterk- erende dijk kon aanleggen. 5. Welke veredelde grassoort is in de Wieringermeer tot nu toe het meest geteeld? a. haver; b. gerst; c. tarwe. 6. Zowel grof- als fijnkorrelige zaden werden vroeger breedwerpig over de akker ver spreid. In welke Nederlandse provincie is men begonnen met het zaaien op regels? a. in Zeeland; b. in Noord-Holland; c. in Groningen. 7. De terp bij Wieringerwerf bood in 1945 voor enige mensen uitkomst tegen het wassende water. Wat is de oorspronke lijke betekenis van het woord 'terp'? a. vluchtheuvel; b. dorp; c. overleving. 8. Wat was in de vroege middeleeuwen een 'eergetouw', van welk werktuig de akkerbouwer thans nog de vruchten plukt, echter na een progressieve ontwik keling van genoemd werktuig? a. een ploeg; b. een cultivator; c. een eg. 9. De huidige LTO-Noord (Land- en Tuin bouworganisatie) was vroeger verdeeld in drie zogenoemde standsorganisaties. Welke organisatie hoorde er niet bij? a. de LTB.; b. deCBTB; c. de Maatschappij van Hollandse Land bouw. 10. Twee eilanden behoorden voor 1941 bij Noord-Holland. Later niet meer. Welke eilanden betreft het? a. Pampus (bij Amsterdam) en Griend (in de Waddenzee); b. Vlieland en Terschelling; c. Urk en Schokland. Ben Datema Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 35