IV. Granen: maalderij, bakken, brouwen. V. Keuken: inrichting en dagelijkse werkzaamheden. VI. Kleding, wol en linnen: maken, wassen en herstellen. VII. Smederij: constructie en reparatie. VIII. Slagerij: inmaken, drogen, pekelen. IX. Geestelijke verzorging. X. Lichamelijke verzorging: badgelegen heid, medische zorg. XI. Sociale opbouw, verenigingsleven, bestuur. XII. Vermaak en vertier. Uitwerking plan - Instellen werkgroep. - Overleg met eigenaar ontwikkelaar. - Overleg met buurt. - Overleg met gemeente Wieringermeer. - Wie ontwerpt, wie bedenkt? De museologen. - Financiering, Inventariseren, publieke en private mogelijkheden. - Vergunningentraject. - Opzet uitvoering en beheer, etc. Deze bestemming past wat ons betreft meer bij de historie van "het dorp". Het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer is gaarne bereid mee te werken aan de uitwerking en realisatie van dit voorstel. Het bestuur, M.J. Kooien, voorzitter, L.J. Bos, penningmeester, H.J. Roelofsen, secretaris. Gemeente Wieringermeer gaat op in groter geheel Eind september jl. kwamen de gemeen teraden van Wieringermeer, Wieringen, Anna Paulowna en Niedorp met de grootst mogelijke meerderheid, (Eén tegenstem mer uit Niedorp),tot het besluit tot fusie van genoemde vier gemeentes, feitelijk een intentieverklaring. In januari 2010 wordt het definitieve besluit verwacht. Gestreefd wordt om op 1 januari 2012 de fusie te laten ingaan. 'De nieuwe gemeente', waaraan nog veel te sleutelen valt, kreeg als werktitel de naam "Amstelmeer". Deze naam komt voort uit het feit dat het Amstelmeer in drie van de betrokken gemeentes is gelegen. Het tot de gemeente Niedorp behorende Kolhorn had ooit een vissershaven aan de Zuiderzee en heeft nog steeds een vaarverbinding met het Amstelmeer. Naast vergroting van de bestuurlijke kwaliteit moet deze fusie een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van de Noordkop. Een grotere gemeente is ook gewenst om de veelheid van taken die door de Rijksoverheid bij de gemeentes worden neergelegd aan te kun nen. Voor verdere informatie kunt u terecht op de website: www.fusieamstelmeer.nl Antwoorden op "Vragen staat vrij" I, (Zie vorige aflevering) 1. Volgens archeologische bronnen zouden er vroeger acht dorpen in de Wieringermeer hebben gelegen (antw. C). Dat waren o.a. Gangel (bij de Oude Zeug) en Woudbrugge (nabij W'werf). Er waren ook twee konings burchten, een ten noorden van Medemblik en een ten zuiden van Oosterland. Twee kilo meter ten oosten van W'werf hadden de twee burchten een voorganger: "de Oude Burcht". De burchten lagen dicht langs de verbinding sweg die vanaf Medemblik over Oosterland naar het graafschap Texla (Texel en Vlieland) leidde. Ook Gawijzend (ten noorden van Aartswoud) en Nieuw Almersdorp (ten wes ten van Medemblik lagen in de polder. Door de stijging van het zeewaterniveau en ern stige overstromingen in vroeger tijden werd 31 Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 33